Odwołanie od decyzji urzędu skarbowego - kiedy można cofnąć

Jeśli po wniesieniu odwołania od decyzji urzędu skarbowego przedsiębiorca uzna, że fiskus jednak miał rację, to może złożyć wniosek o wycofanie wniesionego przez siebie pisma.

Publikacja: 12.10.2017 02:00

Odwołanie od decyzji urzędu skarbowego - kiedy można cofnąć

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

- Otrzymaliśmy decyzję naczelnika urzędu skarbowego w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2015 rok. W ustawowo określonym terminie złożyliśmy odwołanie od tej decyzji. Obecnie, po ponownej analizie przepisów prawa, zwłaszcza po uzyskaniu opinii prawnej w tym zakresie, uważamy stanowisko fiskusa za zasadne. Czy możemy wycofać nasze odwołanie, a jeśli tak, to w jaki sposób? – pyta czytelnik.

Wniesienie przez stronę odwołania od decyzji organu podatkowego jest uprawnieniem strony, a nie jej obowiązkiem. Również złożenie wniosku o cofnięcie takiego odwołania jest jej prawem.

Stosownie do art. 232 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) strona ma prawo cofnąć złożone przez siebie odwołanie od decyzji organu podatkowego – naczelnika urzędu skarbowego. Może to jednak zrobić do czasu wydania decyzji przez organ odwoławczy.

Kiedy organ nie uwzględni

Organ podatkowy wyższej instancji odmówi jednak uwzględnienia wniosku o cofnięcie odwołania, jeśli zachodzi prawdopodobieństwo pozostawienia w mocy decyzji wydanej z naruszeniem przepisów, które uzasadnia jej uchylenie lub zmianę. Jak bowiem czytamy w wyroku WSA w Gliwicach z 28 kwietnia 2009 r. (III SA/Gl 113/09), w przypadku, kiedy konieczna jest ochrona praworządności poprzez reakcję organu odwoławczego na wydanie przez organ I instancji decyzji naruszającej prawo, ochrona ta ma pierwszeństwo przed zasadą, że postępowanie odwoławcze jest w dyspozycji strony, która może wnieść albo wycofać odwołanie.

Cofnięcie odwołania przez stronę nie zwalnia organu odwoławczego z obowiązku oceny decyzji organu pierwszej instancji w zakresie jej zgodności zarówno z prawem, jak i z interesem społecznym. Organ odwoławczy mimo cofnięcia odwołania musi poddać kontroli decyzję organu pierwszej instancji w aspekcie naruszenia prawa. Każdy wniosek strony postępowania podatkowego, również ten o cofnięcie odwołania, powinien zostać formalnie rozpatrzony przez organ odwoławczy (wyrok WSA w Poznaniu z 21 sierpnia 2008 r., I SA/Po 564/08).

Dwie przesłanki

Przesłankami skuteczności wniosku strony – przedsiębiorcy o cofnięcie odwołania są zatem:

- złożenie wniosku przed wydaniem decyzji przez organ odwoławczy,

- brak prawdopodobieństwa pozostawienia w mocy decyzji wydanej z naruszeniem przepisów, które uzasadnia jej uchylenie lub zmianę.

Te okoliczności stwierdza organ podatkowy, uwzględniając wniosek podatnika o cofnięcie odwołania.

Organ odwoławczy po analizie akt sprawy powinien więc stwierdzić, że takie okoliczności w sprawie nie zachodzą. Uwzględnia wtedy wniosek podatnika o cofnięcie odwołania. W takim przypadku organ odwoławczy umarza postępowanie w sprawie poprzez wydanie decyzji. W przeciwnym razie – odmawiając uwzględnienia cofnięcia odwołania – organ powinien wydać stosowne postanowienie w sprawie.

Ważne są wymogi formalne

Wniosek strony powinien spełniać wymogi formalne określone w art. 168 o.p., a więc musi zostać złożony na piśmie lub ustnie do protokołu i zawierać nie tylko określone żądanie, lecz również oznaczenie i dane strony odwołującej się, oznaczenie organu, wskazanie decyzji, a także podpis odwołującej się strony.

Jeśli wniosek o cofnięcie odwołania nie będzie spełniał wymogów formalnych lub będzie zawierał braki, to organ podatkowy wezwie podatnika w trybie art. 169 § 1 o.p. do ich uzupełnienia. Jeśli strona nie uzupełni wniosku w ciągu siedmiu dni, to organ odwoławczy pozostawi wniosek o cofnięcie odwołania bez rozpoznania.

Wniosek o cofnięcie odwołania może zostać złożony zarówno wtedy, kiedy organ podatkowy pierwszej instancji przesyła akta sprawy podatnika do organu drugiej instancji, jak również, gdy postępowanie toczy się już w organie odwoławczym, jednak nie później niż do momentu wydania decyzji przez organ odwoławczy.

Postępowanie zostaje umorzone

W orzecznictwie sądowym wyrażany jest pogląd, że wniosek o cofnięcie odwołania w istocie zbliżony jest do wniosku o umorzenie postępowania odwoławczego (wyrok NSA z 19 lutego 1998 r., I SA/Ka 1254/96). Skuteczne cofnięcie odwołania powoduje bowiem, że postępowanie podatkowe jest bezprzedmiotowe. To z kolei uzasadnia jego umorzenie w trybie art. 233 § 1 pkt 3 o.p. (wyrok WSA w Kielcach z 4 lutego 2010 r., I SA/Ke 585/09).

Skuteczne cofnięcie odwołania powoduje niedopuszczalność wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzję organu podatkowego pierwszej instancji. Strona nie wyczerpała bowiem środków odwoławczych, które służyłyby jej w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie. ?

- Otrzymaliśmy decyzję naczelnika urzędu skarbowego w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2015 rok. W ustawowo określonym terminie złożyliśmy odwołanie od tej decyzji. Obecnie, po ponownej analizie przepisów prawa, zwłaszcza po uzyskaniu opinii prawnej w tym zakresie, uważamy stanowisko fiskusa za zasadne. Czy możemy wycofać nasze odwołanie, a jeśli tak, to w jaki sposób? – pyta czytelnik.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona