Zmieniły się zasady odliczania VAT w drodze korekty deklaracji

Od 1 października firmy mają większą swobodę w decydowaniu o terminie obniżenia podatku należnego. Tym samym mogą lepiej zarządzać nadwyżką tego podatku i jej efektywnymi zwrotami lub przeniesieniami na inne kolejne okresy rozliczeniowe.

Publikacja: 03.10.2021 11:49

Zmieniły się zasady odliczania VAT w drodze korekty deklaracji

Foto: Adobe Stock

Od 1 października zmieniły się zasady odliczania podatku naliczonego w drodze korekty deklaracji. Zmiany wynikają z ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe (dalej: nowelizacja).

Stosownie do art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do 30 września br., jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w art. 86 ust. 10, 10d, 10e i 11 ustawy o VAT, to mógł to zrobić przez skorygowanie deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do tego obniżenia kwoty, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 13a ustawy o VAT.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów