Ulga na złe długi z uproszczeniami

Po zmianach, które wejdą w życie 1 października, wierzyciel będzie mógł skorygować VAT należny od czynności, za które nie dostał zapłaty, nawet jeśli dłużnik jest w trakcie likwidacji, postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego.

Publikacja: 26.09.2021 14:34

Ulga na złe długi z uproszczeniami

Foto: Adobe Stock

Na podstawie przepisów ustawy o VAT sprzedawca ma możliwość skorygowania podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego, jeśli nabywca nie zapłaci w terminie za usługi lub towary dostarczane na terytorium kraju. Jest to tzw. ulga na złe długi. Warunkiem skorzystania z ulgi jest uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności. Nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, jeśli płatność nie została uregulowana lub zbyta w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu płatności wynikającego z umowy lub faktury. Sprzedawca może skorygować podatek należny w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, pod warunkiem, że od dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe