O wypłatę będą mogli się ubiegać zarówno polscy obywatele, jak i cudzoziemcy przebywający w naszym kraju. Jest warunek: obok działalności czy zlecenia nie są zatrudnione na etacie i nie skorzystały już z wypłaty wsparcia na podstawie innych przepisów tarczy antykryzysowej.
Wsparcie dla biznesu
Dla mikroprzedsiębiorców projekt nie przewiduje żadnych ograniczeń poza wysokością przychodu. Oznacza to, że o wypłatę świadczenia przestojowego trudniej będzie osobom działającym np. w handlu, gdzie często wysokie przychody generują stosunkowo niskie dochody.
O wypłatę wsparcia będą mogły starać się zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jak i spółki kapitałowe. Nie ma także znaczenia, czy zatrudniają one pracowników.
Pomoc zostanie wypłacona w razie spadku obrotów o 15 proc. lub zawieszenia działalności. Warto się zastanowić, co przedsiębiorcy bardziej się opłaca. Jeśli samozatrudniony w wyniku spowolnienia stracił całkowicie przychody wynoszące dotychczas np. 5 tys. zł miesięcznie, bardziej opłaca mu się zawieszenie działalności gospodarczej i pobranie świadczenia przestojowego, które pomoże mu przetrwać trudne czasy.