Pożyczki będą udzielane przez powiatowe urzędy pracy ze środków Funduszu Pracy. Starać się będą o nie mogli mikroprzedsiębiorcy, czyli pracodawcy zatrudniający do dziesięciu osób.
W zależności od treści umowy zawartej z pośredniakiem okres spłaty pożyczki może wynieść nawet 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez sześć miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
Pożyczka wraz z preferencyjnymi odsetkami będzie podlegała umorzeniu, pod warunkiem że mikroprzedsiębiorca przez sześć miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszy stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do stanu zatrudnienia na 29 lutego 2020 r. Umorzenie będzie stanowiło pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Pytanie, ilu przedsiębiorców zdecyduje się na takie wsparcie. Przede wszystkim skorzystanie z takiej pożyczki będzie oznaczało wsparcie w utrzymaniu zatrudnienia pracowników mikroprzedsiębiorstwa i przez to wykluczy możliwość skorzystania z innych form pomocy przewidzianych w projekcie tarczy antykryzysowej.