Pora nocna obejmuje 8 godzin między 21 a 7. Tak mówi art. 151§ 1 k.p. Ale są to jedynie ustawowe ramy. Pracodawca sam określa, na jakie godziny przypada u niego noc. Musi się jednak zmieścić w przepisowych widełkach.
Ustalić porę nocną musi każdy pracodawca. A więc i ten, u którego praca jest rzeczywiście świadczona w nocy, jak i ten, którego pracownicy wykonują swoje obowiązki tylko w ciągu dnia. Może się przecież zdarzyć, że z zupełnie nieprzewidzianych powodów trzeba będzie jednak popracować w nocy. Wtedy pracownikom należy się dodatkowa gratyfikacja finansowa. Aby ustalić, za ile godzin, należy wiedzieć, od kiedy do kiedy trwa pora nocna.
Pani Joanna zajmuje się obsługą finansowo-księgową innych przedsiębiorstw. Normalnie pracuje od poniedziałku do piątku od 9 do 17. Ale wskutek spiętrzenia prac przez 3 dni wykonywała swoje obowiązki od 9 do 22. Ponieważ pora nocna w jej firmie została ustalona od 22 do 6, to nie należy jej się dodatek za pracę w nocy. Pani Joanna kończyła bowiem pracę przed rozpoczęciem pory nocnej. Pracodawca powinien wypłacić jej jedynie dodatek za godziny nadliczbowe.
Pan Krzysztof pracuje w systemie zmianowym: pierwsza zmiana trwa od 7 do 15, druga od 15 do 23. Pora nocna jest określona jego w firmie od 23 do 7. A więc w normalnym toku pracy nie otrzymuje dodatku za pracę w nocy. Jednak 3 stycznia pracodawca poprosił go (podobnie jak innych pracowników z rannej zmiany), aby przyszedł do pracy na 6. W tej sytuacji za tę jedną godzinę (od 6 do 7) panu Krzysztofowi należy się dodatek za pracę w nocy. A ponieważ przepracował tego dnia 9 godzin zamiast 8, należy mu się również dodatek za jedną godzinę nadliczbową. Pora nocna powinna być określona w układzie zbiorowym pracy, jeśli pracodawca jest nim objęty, albo w regulaminie pracy. Jeśli u pracodawcy nie obowiązuje ani układ zbiorowy, ani nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy (zatrudnia mniej niż 20 pracowników), wówczas powinien ustalić ją w obwieszczeniu. W tym ostatnim wypadku na szefie spoczywa dodatkowy obowiązek. Musi poinformować pracowników na piśmie o obowiązującej u niego porze nocnej (art. 29 § 3 k.p.).
Jeśli pracodawca nie określi pory nocnej, wtedy będzie obowiązywała u niego ustawowa pora nocna. A to oznacza, że nie obejmie ona 8 godzin, lecz całe 10 godzin - między 21 a 7. W efekcie pracownik wykonujący pracę w tym czasie może żądać dodatku za pracę w nocy.