Pozbądź się zobowiązań do końca stycznia

Tylko do końca stycznia mali pracodawcy mogą jeszcze zrezygnować z funduszu socjalnego lub wypłaty świadczeń urlopowych

Publikacja: 24.01.2007 00:01

Zasadą jest, że mniejsi pracodawcy spoza sfery budżetowej, dysponujący 1 stycznia najwyżej 19 etatami, zakładają fundusz socjalny albo wypłacają świadczenia urlopowe.

Z reguły nie ma w ich firmach regulaminu wynagradzania (obowiązek tworzenia regulaminu wynagradzania mają tylko pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników). Dlatego o swojej decyzji o nietworzeniu funduszu i niewypłacaniu świadczeń muszą poinformować w sposób u siebie przyjęty, np. wywieszając na tablicy, ogłaszając przez firmowy radiowęzeł lub intranet, wręczając każdemu pismo informujące o tej decyzji.

Pracodawcy ci sami podejmują decyzję o odstąpieniu od funduszu i zaprzestaniu wypłaty świadczeń urlopowych. Przepisy nie każą jej konsultować ani ze związkiem zawodowym, ani z przedstawicielem personelu.

Wielu takich pracodawców popełnia jednak błąd. Zawiadamiają zatrudnionych tylko o rezygnacji z tworzenia funduszu socjalnego myśląc, że to załatwia sprawę. Zapominają, że w tej sytuacji zostanie to odczytane jako zamiar wypłacania świadczenia urlopowego. Albo odwrotnie - informują wyłącznie o niewypłacaniu świadczeń urlopowych, co należy odczytać jako zamiar tworzenia funduszu.

Mały pracodawca, który chce zrezygnować zarówno z tworzenia funduszu, jak i wypłacania świadczeń urlopowych, musi poinformować zarówno o jednym, jak i o drugim. Musi to zrobić do końca stycznia 2007 r.

Tak wynika zart. 3 ust. 3a ustawy z4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Firma, która nie poinformuje załogi do 31 stycznia, będzie musiała naliczać odpisy lub wypłacać świadczenia urlopowe przez cały rok. Potwierdza to interpretacja inspekcji pracy (patrz ramka).

Zdarza się, że firmy zatrudniające mniej niż 20 osób, mają jednak regulamin wynagradzania. W takiej sytuacji - zdaniem resortu pracy (patrz ramka) - należy wziąć pod uwagę to, że nie są one zobowiązane do jego posiadania. Zatem należy traktować je tak jak firmy, w których nie ma tego regulaminu. Art. 3 ust. 3a ustawy ozfśs wyraźnie bowiem mówi: "pracodawcy (...) nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania".

To oznacza, że i w tych firmach wystarczy, by pracodawca do końca stycznia poinformował pracowników w przyjęty u siebie sposób o swojej decyzji dotyczącej nietworzenia funduszu ani niewypłacania świadczeń urlopowych.

Taki pracodawca nie musi więc negocjować z przedstawicielem załogi zmiany regulaminu wynagradzania.

Interpretacja Państwowej Inspekcji Pracy (GNP/87/024-84/04)

Pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mają wybór - mogą tworzyć fundusz do wysokości i na zasadach określonych w art. 5 ustawy lub wypłacać świadczenia urlopowe.

Z tej grupy pracodawcy, którzy nie są objęci układem zbiorowym pracy oraz nie są zobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, informacje w sprawie nietworzenia funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego przekazują pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego w sposób u nich przyjęty.

Naszym zdaniem informacja, o której mowa, ma charakter konstytutywny i, co za tym idzie, jej nieudzielenie powoduje, że pracodawca powinien utworzyć fundusz lub wypłacać świadczenie urlopowe.

Gdy zatem inspektor pracy stwierdzi, że pracodawca nie udzielił powyższej informacji, nie utworzył funduszu ani nie wypłaca świadczenia urlopowego, ma prawo w zależności od okoliczności sprawy:

¦ nałożyć na pracodawcę grzywnę w drodze mandatu karnego do 1000 zł (...) lub

¦ skierować wniosek do sądu grodzkiego o ukaranie pracodawcy karą grzywny do 5000 zł za wykroczenie polegające na nieutworzeniu funduszu lub niewypłaceniu uprawnionym pracownikom świadczenia urlopowego.

Oprócz tego inspektor pracy może wystąpić o utworzenie funduszu oraz naliczenie i wpłacenie odpisów na fundusz lub o wypłacenie wskazanym pracownikom świadczenia urlopowego.

Odpowiedź Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 15 września 2006 r. na pytanie "Rzeczpospolitej" w sprawie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Do pracodawcy spoza sfery budżetowej, zatrudniającego 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników, nieobjętego układem zbiorowym pracy i niezobowiązanego do wydania regulaminu wynagradzania, w zakresie rezygnacji z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i wypłacania świadczenia urlopowego - ma zastosowanie tryb określony w art. 3 ust. 3a cytowanej ustawy. Zgodnie z przywołanym przepisem taki pracodawca informacje o nietworzeniu funduszu i niewypłacaniu świadczenia urlopowego przekazuje pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób u niego przyjęty. Departament nadmienia, że zgodnie z art. 77§ 1 kodeksu pracy obowiązek wydania regulaminu wynagradzania dotyczy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników nieobjętych zakładowym ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Zdaniem departamentu u pracodawcy prowadzącego samodzielną gospodarkę finansową i zatrudniającego 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników rezygnacja z tworzenia funduszu w danym roku będzie polegać na zaprzestaniu naliczania odpisu podstawowego na ten fundusz, z jednoczesnym wykorzystaniem zgromadzonych dotychczas środków tego funduszu na cele i według zasad określonych cytowaną ustawą. Jeśli jednocześnie ten pracodawca zdecyduje się wypłacać świadczenia urlopowe, to bezpośrednio stosuje zasady wypłaty tego świadczenia określone w art. 3 ust. 4 - 6 oraz art. 6 ust. 1 ustawy.

Zasadą jest, że mniejsi pracodawcy spoza sfery budżetowej, dysponujący 1 stycznia najwyżej 19 etatami, zakładają fundusz socjalny albo wypłacają świadczenia urlopowe.

Z reguły nie ma w ich firmach regulaminu wynagradzania (obowiązek tworzenia regulaminu wynagradzania mają tylko pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników). Dlatego o swojej decyzji o nietworzeniu funduszu i niewypłacaniu świadczeń muszą poinformować w sposób u siebie przyjęty, np. wywieszając na tablicy, ogłaszając przez firmowy radiowęzeł lub intranet, wręczając każdemu pismo informujące o tej decyzji.

Pozostało 89% artykułu
Niepełnosprawni
Tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności. Ważny termin mija we wrześniu
Sądy i trybunały
Iustitia będzie bronić neosędziów? Ważne słowa sędziego Igora Tulei
Sądy i trybunały
Spór o kontrasygnatę. Donald Tusk zmienia swoją decyzję
Prawo karne
Jest kluczowa opinia ws. wypadku na S8, którą jechała sędzia Gersdorf
Sądy i trybunały
Plan Adama Bodnara na tzw. neosędziów. Prawnicy komentują
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.