Dziś oddajemy w ręce czytelników obszerną tabelę, w której podpowiadamy, jak ustalać wynagrodzenia pracownicze. Mamy nadzieję, że ten „kadrowo-płacowy” bryk ułatwi codzienną pracę. Już nie trzeba błądzić w przepisach, chcąc policzyć pensję za urlop, nadgodziny czy przepracowaną część miesiąca. Wystarczy zajrzeć do ściągawki. Podajemy w niej sposób liczenia i podstawę prawną, z której on wynika, a teorię uzupełniamy przykładem.

Czasami nie kończy się na jednym, bo przy niektórych poborach rachunków jest więcej. Tak jest, gdy wynagrodzenie jest zmienne, np. prowizyjne czy akordowe. W ostatniej rubryce tabeli zamieściliśmy dodatkowo merytoryczne podpowiedzi. Jak państwo wiecie, nie wszystko wynika bezpośrednio z przepisów, dlatego co cenniejsze wnioski, pojawiające się przy opracowywaniu kolumny „Płacę, więc liczę”, zebraliśmy w całość.

Przypominamy też kodeksowe zasady, bez których naliczenie pensji się nie uda nawet przy najbardziej prawidłowych rachunkach. W ściągawce zrobiliśmy także przykładową listę płac przy zwykłej pensji. Pokazujemy w ten sposób, jak uzyskać kwotę netto. Przy pozostałych poborach wskazujemy techniki ich liczenia do kwoty brutto.