Wypowiedzenie umowy nie pozbawia prawa do bonusu rocznego

Sam fakt, że wypłata premii przypada po rozwiązaniu stosunku pracy, nie może być powodem odmowy jej przyznania. Dotyczy to także nagrody. W obu przypadkach brak wypłaty może zostać uznany za naruszenie zasady równego traktowania.

Publikacja: 20.06.2024 04:30

Wypowiedzenie umowy nie pozbawia prawa do bonusu rocznego

Foto: Adobe Stock

Pracownicy rozważający odejście z pracy często kalkulują sobie, jak data złożenia wypowiedzenia wpłynie na premie i nagrody, których się spodziewają. Zwłaszcza przyznawanie bonusów rocznych budzi mnóstwo emocji w firmach. Pracodawcy z kolei muszą mieć wliczone w budżety ewentualne składniki wynagrodzenia dodatkowego czy odprawy.

Nie każdy pracownik zdaje sobie sprawę z tego, że złożenie wypowiedzenia nie oznacza automatycznie pozbawienia prawa do otrzymania bonusu rocznego. Te ostatnie określone są zazwyczaj w regulaminach wynagradzania, premiowania albo – choć jest to rzadkością – w zbiorowym układzie pracy. To tam znajdziemy zasady ich naliczania i przyznawania. A zasady te są określone prawidłowo, jeśli można je uznać za konkretne, obiektywne i niedyskryminujące. To znaczy, że kryteriami, które wzięto pod uwagę, jest np.:

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą