Sąd: Za tę samą pracę to samo wynagrodzenie

Oferowanie wyższych stawek nowym pracownikom tylko dlatego, że firma pilnie potrzebuje kadry, może oznaczać dyskryminację tych już zatrudnionych.

Publikacja: 05.06.2023 05:57

Sąd: Za tę samą pracę to samo wynagrodzenie

Foto: Adobe Stock

Taki wniosek płynie z wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach, który pracownikowi zakładu produkcyjnego przyznał odszkodowanie z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu. Orzeczona kwota miała wyrównać miesięczne dysproporcje między pensją mężczyzny a wypłatą, którą otrzymywali nowi pracownicy. Różnica wynosiła ponad tysiąc zł.

Przeciw nierówności

Sądy obu instancji uznały, że fakt, iż mężczyznę zatrudniono wcześniej, niesłusznie stawiał go na straconej pozycji względem nowo przyjętych. Pracodawca tłumaczył się potrzebami gospodarczymi zakładu i tym, że chciał zapobiec „rozejściu się” wykwalifikowanej kadry z innej firmy. Musiał więc zapewnić jej stawki takie, jakie miała dotychczas. Zdaniem sądów nie zrobił on jednak nic, aby wyrównać powstałe w ten sposób dysproporcje.

Czytaj więcej

Raport rynku prawniczego: zarobki, dyskryminacja ze względu na płeć

– Różnicowanie wynagrodzenia jest możliwe w przypadku różnic w zakresie ilości i jakości pracy – przypomina adw. Paweł Krzykowski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj. I dodaje: – Dopuszczalnymi przesłankami wartościowania pracy są kwalifikacje zawodowe i zakres odpowiedzialności, choć gdy efekt pracy wykonywanej przez osobę o wyższych kwalifikacjach jest taki sam jak osoby o niższych kwalifikacjach, zróżnicowanie ich płac nie będzie uzasadnione.

W takich sprawach mamy do czynienia z tzw. odwróconym ciężarem dowodu. – Na pracowniku spoczywa obowiązek przedstawienia faktów, z których można domniemywać istnienie dyskryminacji, a następnie to na pracodawcę przechodzi ciężar dowodu, i to on powinien wykazać, że przy różnicowaniu sytuacji pracowników kierował się obiektywnymi przesłankami – tłumaczy.

Otwarcie dyskusji

Radca prawny Filip Firut z kancelarii Sendero ocenia, że wyrok otworzy dyskusję o wyrównywaniu stawek dla pracowników z długim stażem. – Rynek dynamicznie się zmienia i wpływa na skokowy wzrost płac. Pracownicy wiele lat związani z jedną firmą mogą być poszkodowani – przyznaje. – Przegląd rynku, którego dokona pracodawca, nie zawsze oznacza podwyżkę. Niekiedy może być nawet powodem wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę. Pracodawca może uznać, że nie opłaca się mu podnosić wynagrodzenia pracownikom, którzy mają kiepskie wyniki. Lepiej w ich miejsce zatrudnić nowe osoby, a po podwyżce chętni się znajdą – precyzuje.

Sygnatura akt: XI Pa 207/22

Opinia dla „Rzeczpospolitej”

Agnieszka Czarnecka HR consultancy manager w Hays Poland

Sytuacji, w których nowi pracownicy firmy otrzymują wynagrodzenie wyższe od zatrudnionych na tym samym stanowisku od kilku lat, jest dość dużo. Wynika to m.in. z nieprzejrzystości wynagrodzeń na polskim rynku pracy. Każdy pracodawca powinien monitorować trendy płacowe i mieć strategię dostosowania wypłacanych wynagrodzeń do aktualnych stawek rynkowych. Wtedy różnice w płacach pracowników o identycznym zakresie obowiązków i różnym stażu byłyby minimalne lub nie byłoby ich wcale. Takie działanie wymaga jednak świadomego kreowania polityki płacowej i środków finansowych. Z tego względu nie brak firm, w których dysproporcje płacowe są znaczące – szczególnie, że w ostatnich latach stawki oferowane kandydatom poszybowały w górę. Jeśli firma zidentyfikowała problem nieuzasadnionych różnic płacowych, powinna opracować plan naprawczy i małymi krokami dążyć do jak najszybszego ich wyrównania. To bardzo trudne, lecz niezbędne do działania etycznego i zgodnego z prawem. Tym bardziej że przed nami wdrożenie dyrektywy UE o transparentności płac, która rzuci światło na wiele przypadków nieuzasadnionych dysproporcji.

Taki wniosek płynie z wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach, który pracownikowi zakładu produkcyjnego przyznał odszkodowanie z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu. Orzeczona kwota miała wyrównać miesięczne dysproporcje między pensją mężczyzny a wypłatą, którą otrzymywali nowi pracownicy. Różnica wynosiła ponad tysiąc zł.

Przeciw nierówności

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą