Brak faktycznej gotowości do pracy wyklucza prawo do wynagrodzenia

Jednorazowe zgłoszenie pracodawcy gotowości do podjęcia pracy może świadczyć o tym, że pracownik tak naprawdę nie chciał jej podjąć. Może to przesądzić o niezasadności jego roszczenia.

Publikacja: 22.09.2021 12:56

Umowa o pracę

Umowa o pracę

Foto: Adobe Stock

- Od 2017 r. podpisywaliśmy z zatrudnionym cykliczne umowy zlecenia na kolejne sześć miesięcy. W czerwcu 2020 r. zrezygnowaliśmy ze współpracy z nim i nie podpisaliśmy kolejnej umowy. Wtedy wniósł pozew o ustalenie, że łączyła go z firmą umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony. Przez kolejne trzy dni stawiał się w zakładzie i twierdził, że jest gotowy świadczyć pracę na podstawie umowy o pracę, napisał też oświadczenie pisemne. Później nie składał już żadnych oświadczeń, ponieważ prawdopodobnie zatrudnił się gdzie indziej. We wrześniu 2021 r. sąd prawomocnie ustalił, że osoba ta od 2017 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i że zatrudnienie to trwało jeszcze trzy miesiące po odmowie podpisania ostatniej umowy (przez okres wypowiedzenia). Zatrudniony domaga się teraz wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Czy powinniśmy je wypłacić? – pyta czytelniczka.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego