W naszym przedsiębiorstwie od 1 stycznia 2006 r. wysokość odpisu podstawowego na zfśs wynosi 20 proc. wskaźnika ustawowego. Jak obliczyć wysokość odpisu na 2007 r.?
Wysokość odpisu podstawowego określa ustawa o zfśs. Zgodnie z art. 5 ust. 2 odpis wynosi na jednego zatrudnionego 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.
Odpis na jednego pracownika młodocianego wynosi w pierwszym roku nauki 5 proc., w drugim 6 proc., w trzecim 7 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Natomiast odpis na jednego pracownika zatrudnionego w szczególnie uciążliwych warunkach pracy wynosi 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Można zwiększyć lub zmniejszyć wysokość odpisu w stosunku do wielkości ustawowej, ale wymaga to zmiany układu zbiorowego pracy, a jeśli zakład nie jest nim objęty - zawarcia aneksu do regulaminu wynagradzania. Prościej byłoby na użytek zakładu wpisać bezpośrednio do prawa zakładowego odpowiednio niższy procentowy wskaźnik w odniesieniu do ustawowej podstawy, czyli do przeciętnej liczby zatrudnionych ustalanej zgodnie z przepisami ustawy.
Czy można nie naliczać zwiększonego odpisu dla osób zatrudnionych w warunkach uciążliwych?
Zgodnie z art. 4 ustawy o zfśs układ zbiorowy pracy (a tam gdzie nie ma układu - regulamin wynagradzania) może dowolnie kształtować wysokość odpisu na fundusz. Można więc postanowić w układzie (regulaminie), że odpis na wszystkich pracowników będzie w tym wypadku jednakowy, np. określony dla tzw. normalnych warunków pracy (37,5 proc.).