Liga wraca z dwiema nowymi postaciami na ławkach trenerskich. Wisłę Płock przejął Kibu Vicuna, który przez lata był współpracownikiem Jana Urbana – jako jego asystent dwukrotnie zdobywał z Legią mistrzostwo Polski i dwa razy sięgał po Puchar.

Hiszpan rozpoczął pracę na własny rachunek i pierwsze samodzielne kroki stawiał w litewskim klubie FK Troki, który zostawił na czwartym miejscu w tabeli.

José Antonio Vicuna Ochandorena – bo tak brzmi pełne imię i nazwisko Kibu – doskonale mówi po polsku, od ponad dekady mieszka w naszym kraju. Jako pierwszy trener zadebiutuje w ekstraklasie w niedzielę, a jego nowa drużyna zmierzy się z Zagłębiem Lubin.

Od zera ekstraklasy będzie się natomiast uczył Valdas Ivanauskas. Ten były napastnik reprezentacji ZSRR i Litwy przejął Zagłębie Sosnowiec (wraz z Cracovią zamyka tabelę), w którym zwolniono Dariusza Dudka. Brat byłego bramkarza kadry długo na nową pracę czekać nie musiał, został zatrudniony w pierwszoligowym GKS Katowice.

Ivanauskas zdobywał mistrzostwo Litwy z nieistniejącym już FBK Kaunas, ale przede wszystkim jest znany z pracy w Szkocji. W 2005 roku borykający się z problemami finansowymi klub Heart of Midlothian kupił Władimir Romanow – pochodzący z Rosji biznesmen, który pieniędzy dorobił się na Litwie. Kontrolował on też FBK Kaunas i klub z Białorusi, więc co lepszych zawodników wypożyczał do Edynburga.

Trener swoje zrobił – wywalczył wicemistrzostwo i sięgnął po puchar. Utrzymanie Zagłębia w ekstraklasie może być zadaniem trudniejszym.

Hit kolejki to niedzielne starcie Legii z Wisłą Kraków.

12. KOLEJKA EKSTRAKLASY

Piątek: Piast–Lechia (godz.18, Eurosport 2), Jagiellonia–Pogoń (20.30, Canal+ Sport); Sobota: Zagłębie S. –Miedź (15.30, nSport+, Canal+ Now), Śląsk–Arka (18.00, Canal+ Sport), Lech–Korona (20.30, Canal+ Sport); Niedziela: Zagłębie L.–Wisła P. (15.30, Canal+ Sport), Legia–Wisła K. (18, Canal+); Poniedziałek: Cracovia –Górnik (18, Eurosport)