UEFA nakazała w czwartek - po proteście Rosji - usunąć z koszulek reprezentacji Ukrainy hasło "Chwała naszym bohaterom", ponieważ jest ono stosowane jako pozdrowienie w ukraińskiej armii. UEFA nie widzi natomiast niczego niewłaściwego w fakcie, że na koszulkach reprezentacji Ukrainy znalazł się kontur kraju obejmujący również anektowany przez Rosję w 2014 roku Krym (społeczność międzynarodowa nie uznała tej aneksji, Krym uważany jest jako okupowany fragment terytorium Ukrainy).

Pawełko poinformował jednak na Facebooku, że ukraińska federacja piłkarska uzna hasło "Chwała naszym bohaterom" za oficjalny symbol reprezentacji piłkarskiej Ukrainy, podczas gdy herbem drużyny narodowej stanie się kontur kraju obejmujący Krym i Donbas.

"Piłkarskie symbole Ukrainy (...) muszą być chronione i unieśmiertelnione w piłkarskiej tradycji naszego kraju" - oświadczył Pawełko.

"Dziękujemy wszystkim naszym fanom za szalone wsparcie federacji piłkarskiej Ukrainy i nowego wzoru piłkarskich strojów" - dodał.

Ok. południa pojawiła się informacja, że hasło "Chwała naszym bohaterom" zostało symbolem reprezentacji.

Ukraina podkreśla, że nowe koszulki piłkarzy są "symbolem narodowej jedności". Prezydent Wołodymyr Zełenski umieścił na swoim profilu na Instagramie zdjęcie z koszulką, a jego kancelaria uznała hasła znajdujące się na koszulkach za "absolutnie poprawne".