Władze AC Milan przekazały, że członkowie zespołu oraz sztabu szkoleniowego przeszli drugą rundę testów na koronawirusa przed nadchodzącym meczem w eliminacjach Ligi Europy. Wieczorem mediolańczycy zmierzą się z norweskim FK Bodo/Glimt.

Wyniki testów pokazały, że Zlatan Ibrahimović jest zakażony koronawirusem. Władze klubu zapewniły, że odpowiednie instytucje zostały o tym powiadomione, a napastnik poddał się kwarantannie w domu.

U pozostałych piłkarzy i członków sztabu testy na obecność SARS-CoV-2 dały wyniki negatywne.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.