Selekcjoner mistrzów świata Didier Deschamps po długiej przerwie powołał do kadry Ousmane'a Dembele i Thomasa Lemara, nie zapomniał zaprosić też wracającego po kontuzji Paula Pogby, ale Karima Benzemę konsekwentnie pomija. – Nie potrafię tego zrozumieć. Ale dla mnie to lepiej, że Karim zostaje w Madrycie i będzie z nami trenował – przyznaje prowadzący Real Zinedine Zidane.

Benzema jest w znakomitej formie, strzelał gole w każdym z sześciu ostatnich meczów, to jemu Królewscy zawdzięczają, że wciąż są w grze o mistrzostwo Hiszpanii i Champions League. Ale Deschamps pozostaje nieugięty. Nie powołuje go od czasu głośnej afery związanej z szantażowaniem kolegi z reprezentacji Mathieu Valbueny. Nie skorzystał z pomocy Benzemy na Euro 2016, nie zabrał go na mundial w Rosji i nie zabierze też na zbliżające się mistrzostwa Europy ani na mundial w Katarze. Można zaryzykować stwierdzenie, że Benzema szybciej zagra z Kylianem Mbappe w Realu niż w reprezentacji.

Wielkich powrotów nie ma także na razie w niemieckiej kadrze. Joachim Loew, który ustąpi ze stanowiska po Euro, realizuje plan odmładzania reprezentacji, ale nie wyklucza, że skreślonych wcześniej weteranów Thomasa Muellera, Matsa Hummelsa i Jerome'a Boatenga powoła na czerwcowe mistrzostwa.

– Gdybym zrobił to już teraz, przerwałbym proces, który zacząłem. Chcę zobaczyć, jak na porażkę z Hiszpanią zareagują ci, którzy się do niej przyczynili – tłumaczył selekcjoner Niemców.

Klęska w Sewilli – 0:6 w Lidze Narodów – wzmogła pytania, czy po prawie 15 latach Loew jest jeszcze w stanie natchnąć drużynę do zwycięstw. Dziś już wiadomo, że jego misję będzie kontynuował kto inny.

Eliminacje mundialu Niemcy zaczynają domowym spotkaniem z Islandią, Hiszpanie przyjmą Greków. Trener Luis Enrique nie zamyka przed nikim drzwi. Powołał czterech debiutantów, w tym młodego gwiazdora Barcelony Pedriego. Kto wie, może 18-letni pomocnik zagra w czerwcu z Polską. Brak Kepy Arrizabalagi może oznaczać, że najdroższy bramkarz świata mistrzostwa obejrzy w telewizji.

Pierwsza kolejka w telewizji

Środa
Turcja – Holandia (18.00, Polsat Sport Premium 2)
Francja – Ukraina (20.45, Polsat Sport News)
Belgia – Walia (20.45, Polsat Sport Premium 1)
Słowenia – Chorwacja (20.45, Polsat Sport Premium 2)
Serbia – Irlandia (20.45, Polsat Sport Premium 3)
Portugalia – Azerbejdżan (20.45, Polsat Sport Premium 4)

Czwartek
Węgry – Polska (20.45, TVP 1, TVP Sport)
Anglia – San Marino (20.45, Polsat Sport)
Hiszpania – Grecja (20.45, Polsat Sport News)
Niemcy – Islandia (20.45, Polsat Sport Premium 1)
Włochy – Irlandia Północna (20.45, Polsat Sport Premium 2)
Szkocja – Austria (20.45, Polsat Sport Premium 3)
Andora – Albania (20.45, Polsat Sport Premium 4)