Po pierwszej serii gier w grupie E na prowadzeniu jest Słowacja, która wygrała z Polską 2:1. Drugi mecz tej grupy - spotkanie Hiszpanii ze Szwecją - zakończyło się remisem 0:0.

W przypadku, gdy w meczu Szwecja-Słowacja nasi południowi sąsiedzi osiągną drugie zwycięstwo, zapewnią sobie awans do 1/8 finału - w takim wypadku bowiem Słowacja z sześcioma punktami zagwarantuje sobie co najmniej drugie miejsce w grupie - nie dogoni jej wtedy ani Szwecja (która będzie mogła wówczas zdobyć maksymalnie cztery punkty, jeśli wygra z Polską), ani Polska (nawet gdyby biało-czerwoni wygrali z Hiszpanią i Szwecją i zrównali się punktami ze Słowacją o wyższym miejscu Słowaków zdecydowałby wynik bezpośredniego spotkania).

Jeśli mecz Słowacja-Szwecja zakończy się remisem sytuacja w grupie pozostanie otwarta - Słowacja będzie miała na koncie cztery punkty, Szwecja dwa. W takim wariancie Polska mogłaby nawet wygrać grupę - gdyby wygrała z Hiszpanią i Szwecją a Słowacja nie wygrała ostatniego meczu z Hiszpanią. Nawet jednak porażka biało-czerwonych z Hiszpanią nie przekreślałaby wówczas naszych szans na awans - gdyby bowiem po remisie Szwecji ze Słowacją Polska w ostatnim meczu wygrała ze Szwecją, wówczas wyprzedziłaby ją w tabeli i miałaby szansę na wyjście z grupy z trzeciego miejsca (do 1/8 finału awansują cztery z sześciu drużyn, które zajmą trzecie miejsca w swoich grupach.

Najmniej korzystnym dla Polski wynikiem jest wygrana Szwecji ze Słowacją. W takiej sytuacji - przed sobotnim meczem Polska-Hiszpania - Szwecja miałaby na koncie cztery punkty a Słowacja trzy. To z kolei oznaczałoby, że porażka Polski z Hiszpanią będzie oznaczała odpadnięcie z Euro 2020 już w sobotę - nawet bowiem pokonując Szwecję w ostatnim meczu Polacy nie przeskoczyliby jej w tabeli. Polacy nie mieliby też szans wyprzedzić Słowacji - mogliby zrównać się z nią punktami (po wygraniu ze Szwecją i porażce Słowacji z Hiszpanią), ale wówczas o wyższym miejscu Słowaków zadecydowałby wynik bezpośredniego spotkania.

W przypadku wygrania Szwecji ze Słowacją Polska musi więc co najmniej zremisować z Hiszpanią a następnie wygrać ostatni mecz ze Szwecją. Wówczas - przy porażce Słowacji z Hiszpanią Polacy zajęliby drugie miejsce w grupie (mieliby cztery punkty, tyle samo co Szwedzi, ale byliby przed nimi ze względu na wynik bezpośredniego spotkania i o jeden punkt więcej niż Słowacy). W przypadku remisu lub porażki Hiszpanii ze Słowacją Polska byłaby w takim wariancie również druga - grupę wygrałaby wówczas Słowacja, a trzecie miejsce zajęłaby Szwecja.