Paulo Sousa został selekcjonerem reprezentacji 21 stycznia, po tym jak prezes PZPN, Zbigniew Boniek, zdecydował się na zwolnienie z funkcji selekcjonera Jerzego Brzęczka. Brzęczek jako selekcjoner wywalczył z Polską awans na Euro, wygrywając grupę, w której rywalami Polski były: Austria, Słowenia, Macedonia Północna, Izrael i Łotwa. Brzęczek utrzymał też Polskę w dywizji A Ligi Narodów wygrywając dwumecz z Bośnią i Hercegowiną i remisując z Włochami (drugi mecz z Włochami przegraliśmy, przegraliśmy też oba mecze z Holandią).

Powodem zwolnienia Brzęczka był brak widocznych postępów w grze reprezentacji. Media spekulowały też na temat konfliktu Roberta Lewandowskiego z selekcjonerem.

Sousa to były trener Bordeaux, Fiorentiny i FC Basel. Przed objęciem funkcji selekcjonera reprezentacji Polski nigdy nie prowadził żadnej reprezentacji.

Jak dotąd Sousa poprowadził Polskę w sześciu meczach. Wygrał jeden z nich - z Andorą w eliminacjach mistrzostw świata (3:0). Ponadto Polska pod wodzą Sousy zanotowała trzy remisy - z Węgrami (3:3) w eliminacjach mistrzostw świata oraz z Rosją (1:1) i Islandią (2:2) w meczach towarzyskich. Reprezentacja z Sousą jako selekcjonerem przegrała też dwa razy po 1:2 - z Anglią (w eliminacjach mistrzostw świata) i Słowacją (na Euro).

Porażka ze Słowacją, przy późniejszym wygraniu przez Szwedów meczu ze Słowacją sprawiły, że w sobotnim meczu z Hiszpanią Polska musi wywalczyć co najmniej remis, aby zachować szansę na awans do 1/8 finału Euro. Wyjście z grupy na Euro było jednym z celów, jakie prezes PZPN stawiał przed nowym selekcjonerem.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy Sousa powinien zachować posadę, jeżeli Polska odpadnie na Euro w fazie grupowej.

Na tak zadane pytanie "Tak" odpowiedziało 20,9 proc. respondentów.

Odpowiedzi "Nie" udzieliło 40,1 proc. ankietowanych.

39 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Zmianę na stanowisku selekcjonera w przypadku porażki w turnieju za słuszną uważa 37% kobiet i 44% mężczyzn.  Ewentualne zastąpienie portugalskiego trenera popiera co druga osoba z wykształceniem zasadniczym zawodowym i nieco mniejszy odsetek respondentów o dochodach przekraczających 5000 zł. Z uwagi na miejsce zamieszkania zmianę selekcjonera w przypadku odpadnięcia Polski na etapie fazy grupowej popierają osoby z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców (43%) - komentuje wyniki badania Przemysława Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 15.06-16.06.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.