Burmistrz Monachium Dieter Reiter skierował do UEFA prośbę o możliwość podświetlenia elewacji stadionu Allianz Arena w kolorach tęczy. Miała to być reakcja na uchwalone na Węgrzech prawo zakazujące homoseksualistom występowania w szkolnych materiałach edukacyjnych lub programach dla dzieci poniżej 18 roku życia.

"UEFA, poprzez swój statut, jest organizacją neutralną politycznie i religijnie. Biorąc pod uwagę polityczny kontekst tej konkretnej prośby - wiadomość skierowaną do decyzji podjętej przez węgierski parlament narodowy - UEFA musi odrzucić tę prośbę" - przekazano w odpowiedzi.

Na decyzję UEFA szybko zareagował Reiter. - Uważam za haniebne, że UEFA zabrania nam wysłać znak kosmopolityzmu, tolerancji, szacunku i solidarności z ludźmi ze społeczności LGBTIQ- powiedział.

Zapowiedział, że planuje umieścić tęczowe flagi na monachijskim ratuszu oraz podświetlić ogromną turbinę wiatrową znajdującą się w pobliżu stadionu. Kolorowe tęcze mają pojawić się również w innych miejscach na terenie miasta.