Sportowy boom ma się rozpocząć w przyszłym roku. Wtedy ruszą budowy od lat planowanych w stolicy obiektów. Tak przynajmniej twierdzi dyrektor miejskiego Biura Sportu Wiesław Wilczyński, który w wyremontowanym klubowym budynku Polonii przedstawił plany inwestycji ratusza.

Zadaniem numer jeden będzie budowa za 365 mln zł stadionu Legii na Łazienkowskiej. W połowie 2010 r. właściciel klubu Holding ITI otrzyma od miasta w użytkowanie obiekt dla 31,8 tys. widzów. Trwa wybór wykonawcy, który zacznie prace wiosną.

Numer dwa to stadion dla Polonii. Do 2011 roku (klub będzie wtedy obchodził stulecie) Czarne Koszule mają mieć do swojej dyspozycji obiekt przy ul. Konwiktorskiej. Stadion bez bieżni na 16 tys. osób będzie kosztował 100 mln zł.

Na przyszły rok zaplanowano też rozpoczęcie prac przygotowawczych dla innych priorytetowych zadań. Na liście znalazły się zadaszenie toru łyżwiarskiego Stegny, pływalnia na AWF, hala widowiskowo-sportowa oraz centra treningowe potrzebne na Euro 2012 (Hutnik, Wawer-Radość, Agrykola, Drukarz).

Nie wszystkie zapowiedziane przez ratusz inwestycje trafią na pierwsze strony gazet.

– Mieszkańcy stolicy zasłużyli na godną infrastrukturę rekreacyjną. Euro 2012 to niejedyny priorytet dla władz Warszawy – mówił na Polonii wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.

Plany Biura Sportu zakładają więc wybudowanie w każdej dzielnicy zespołu boisk ze sztuczną murawą i oświetleniem. W wieloletnim planie inwestycyjnym zarezerwowano na ten cel 35 mln zł.

Ratusz nie zapomina także o amatorach jazdy na łyżwach. Sezonowe lodowiska przykryte lekkim dachem mają powstać w 15 dzielnicach. Rozbudowana na potrzeby łyżwiarzy będzie m.in. Jutrzenka przy u. Rozbrat. A jeszcze w tym roku zakończona zostanie budowa obiektów przy ul. Keniga w Ursusie i ul. Strumykowej na Białołęce.

– Kolejne powstaną w następnych latach – zapowiada koordynatorka łyżwiarskich inwestycji w mieście, medalistka mistrzostw Europy i świata Erwina Ryś-Ferens.

Okazuje się jednak, że nie na wszystkie zapowiadane w piątek przez ratusz inwestycje są zarezerwowane pieniądze. Radni nie zgodzili się wpisać do wieloletniego planu inwestycyjnego budowy trzech nowych zadaszonych trybun na Polonii. Rada Warszawy zrezygnowała też z umieszczenia w nim rozbudowy toru łyżwiarskiego Stegny i olimpijskiej pływalni na AWF. Stało się tak, ponieważ na przygotowania do Euro w stolicy potrzeba aż 690 mln zł i na resztę zabrakło w budżecie pieniędzy.

– Będziemy ich szukać gdzie indziej – zapowiada Wiesław Wilczyński.I tak ostatnio urzędnikom ratusza udało się namówić byłą już minister sportu Elżbietę Jakubiak do wpisania inwestycji na Stegnach i pływalni na AWF na listę strategicznych inwestycji polskiego sportu. A te finansowane są z budżetu państwa.

Co dalej z Polonią? – Liczymy na wzrost przychodów miasta ze sprzedaży atrakcyjnych działek. Może wtedy uda się sfinansować z miejskiej kasy rozbudowę Polonii – mówi dyrektor warszawskiego Biura Sportu, który nie wyklucza sfinansowania inwestycji z komercyjnego kredytu. Ratusz prowadzi już rozmowy na ten temat z jednym z angielskich banków.

Ratusz inwestuje też w najmłodszych adeptów sportu. Zadecydowano, że w następnym latach kontynuowane będą specjalne programy, które okazały się strzałem w dziesiątkę, m.in. „Od zabawy do sportu” (dodatkowa lekcja WF dla klas I – III), „Otwarte obiekty sportowe” (darmowe zajęcia pozalekcyjne w ponad 100 szkołach), „Sportowy talent”.

? stadion Legii na ul. Łazienkowskiej – pojemność 31,7 tys. osób, koszt budowy 365 mln zł, początek prac wiosną 2008 r., oddanie obiektu w połowie 2010 r.

? obiekt Polonii na ul. Konwiktorskiej – trybuny dla 16 tys. osób, koszt – ok. 100 mln zł, koniec inwestycji do 2011 r.

? modernizacja i przykrycie dachem toru łyżwiarskiego Stegny, koszt – 200 mln zł, koniec inwestycji do 2010 r.

? pływalnia na AWF – koszt 100 mln zł, do 2011 r.

? centra treningowe Euro 2012 na terenach Hutnika na Bielanach, w Wawrze, na Agrykoli i Drukarzu w parku Skaryszewskim

? wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa