W środę na stadionie w Monachium odbędzie się ostatni mecz fazy grupowej Euro 2020. Spotkają się wówczas zespoły Niemiec i Węgier.

Władze Monachium chcą poprosić UEFA o zezwolenie na oświetlenie stadionu, na którym odbędzie się mecz, kolorami LGBT.

Ma to być symbol solidarności z tym środowiskiem na Węgrzech, gdzie parlament przyjął ostatnio ustawę, która zakazuje udostępniania niepełnoletnim jakichkolwiek treści "przedstawiających lub promujących homoseksualizm lub zabiegi zmiany płci".

Rada miasta Monachium oskarżyła Węgry o pójście śladem rosyjskiego  homofobicznego i transfobicznego prawodawstwa.

"Przepisy te stanowią kolejny rok w  pozbawieniu praw obywatelskich lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych (LGBTI) oraz przyczyniają się do systematycznego ograniczania praworządności i podstawowych wolności, od lat praktykowanych na Węgrzech" - brzmi oświadczenie Rady Miasta Monachium.

Kapitan reprezentacji Niemiec w piłce nożnej Manuel Neuer nosił już opaskę w kolorach tęczy podczas pierwszych meczów grupowych swojej drużyny przeciwko Francji i Portugalii. Nosił ją również w wygranej 7-1 rozgrzewce z Łotwą przed turniejem.

Niemiecka telewizja NTV poinformowała dziś, że UEFA badała użycie opaski przez Neuera i że niemiecka federacja piłki nożnej może zostać ukarana grzywną, ponieważ symbole polityczne podczas rozgrywek są niedozwolone.