Euro: Włochy i Walia grają dalej. Szwajcaria czeka

Trzy mecze, dziewięć punktów, siedem goli zdobytych, zero straconych - Włochy w imponującym stylu wygrały grupę A Euro 2020 w ostatnim meczu ogrywając Walię 1:0.

Aktualizacja: 21.06.2021 06:13 Publikacja: 20.06.2021 19:45

Roberto Mancini w meczu z Walią posłał do boju kilku rezerwowych - na ławce usiedli m.in. Ciro Immobile i Lorenzo Insigne. Mimo to bez problemu uporali się z Walią, która kończyła mecz w dziesiątkę a w całym meczu stworzyła sobie tylko jedną, bardzo dobrą okazję do zdobycia gola.

Zwycięstwo Włochom zapewnił w 39. minucie Matteo Pessina, który po bardzo dobrym dośrodkowaniu z rzutu wolnego w wykonaniu Marco Verattiego trącił piłkę nogą delikatnie zmieniając kierunek jej lotu tak, aby przy słupku wpadła do bramki. Zasłonięty bramkarz Walii nie był w stanie skutecznie interweniować.

Swoje okazje mieli też Federico Chiesa, Andrea Belotti i Emerson. Walia dała się zdominować Włochom i rzadko podejmowała próby ataku.

W drugiej połowie gry obraz spotkania się nie zmienił, a dodatkowo od 56 minuty Walia grała w dziesiątkę po brzydkim faulu Ethana Ampadu na Federico Bernardeschim. Kilka minut wcześniej ten sam Bernadeschi z rzutu wolnego trafił w słupek.

Walijczycy najlepszą okazję mieli w 76. minucie, gdy pozostawiony bez opieki Bale strzelał z woleja, ale przeniósł piłkę nad bramką.

Ostatecznie wynik meczu już się nie zmienił - i Włosi, niepokonani już od 30 meczów - zapewnili sobie awans do 1/8 finału Euro.

W 1/8 finału zobaczymy też półfinalistę poprzednich mistrzostw Europy, Walię. Walijczycy przegrali 0:1, ale - dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu - wyprzedzili Szwajcarów. Ci ostatni w rozgrywanym równolegle meczu grupy A pokonali Turcję 3:1.

Wynik meczu Szwajcaria - Turcja otworzył już w 6. minucie precyzyjnym strzałem sprzed pola karnego Haris Seferović. Na 2:0 podwyższył Xherdan Shaqiri trafiając w samo okienko bramki Turcji.

Turcy w pierwszej połowie grali tak jak przez cały turniej - wolno, bez pomysłu i rozczarowująco. W drugiej połowie przez chwilę wydawało się, że mogą nawiązać walkę ze Szwajcarami, gdy Irfan Kahveci popisał się pięknym strzałem z dystansu. Na gola tego Szwajcaria odpowiedziała jednak błyskawicznie szybką kontrą wykończoną celnym strzałem przez Shaqiriego.

Szwajcaria kończy grupę z taką samą liczbą punktów jak Walia, ale z gorszym bilansem bramkowym, ponieważ Szwajcarzy przegrali z Włochami aż 0:3. W efekcie Helweci nie mogą być jeszcze pewni gry w 1/8 finału, ale ich awans do tej fazy jest bardzo prawdopodobny (w 1/8 finału Euro zagrają cztery z sześciu zespołów z trzecich miejsc w grupach legitymujące się najlepszym dorobkiem punktowym).