Zdaniem Żmudy, byłego środkowego obrońcy, o odpadnięciu Polski z Euro zdecydowały przede wszystkim błędy w obronie.

- Pierwsze mecze eliminacyjne mistrzostw świata pokazały, że mamy problem w defensywie i to się wszystko potwierdziło w meczach towarzyskich, a później na mistrzostwach Europy - mówił były reprezentant Polski.

- Na takich turniejach reprezentacje nie kalkulują tylko walczą - o zwycięstwo, o honor, o wszystko. Nasza reprezentacja zawiodła, potrzebne są zmiany bo jakoś w tych turniejach - czy mistrzostwa świata, czy mistrzostwa Europy - czasami wyjdziemy z grupy i to jest wielkie osiągnięcie, ale żeby wrócić do starych czasów, zdobywać medale, to długa droga - dodał komentując przedmeczowe spekulacje, że Szwedzi, którzy przed meczem z Polską zapewnili sobie awans na Euro, nie zagrają na 100 procent możliwości w meczu z Polską.

- Wielu zawodników gra w świetnych klubach, świetnie grają, ale nie potrafimy stworzyć reprezentacji. Jeden Lewandowski nie wystarczy - to jest gra zespołowa - podkreślał były reprezentant. 

- Jeśli nie ma silnej defensywy trudno zbudować zespół, tak jak każdy dom musi mieć solidny fundament - mówił też Żmuda.

Pytany o ocenę występu reprezentacji Polski na Euro 2020 w skali od 1 do 10 Żmuda stwierdził, że jest to "słaba trójka".

Polska na Euro 2020 zdobyła jeden punkt, zajęła czwarte miejsce w grupie E. W czasie Euro 2020 przegrała ze Słowacją 1:2 i Szwecją 2:3 oraz zremisowała 1:1 z Hiszpanią.