Po dzisiejszych zatrzymaniach działaczy FIFA Federacja zwołała konferencję prasową.

Dyrektor komunikacji FIFA Walter De Gregorio powiedział, że o policyjnej akcji dowiedział się dziś o 6 rano z mediów. 

Oświadczył, że akcja szwajcarskiej policji przeprowadzonej na wniosek USA jest wynikiem przekazania jesienią ubiegłego roku raportu autorstwa Michaela Garcii, dotyczącego korupcji przy wyłanianiu gospodarzy mundiali w Katarze i w Rosji, mimo że wykazało ono, że "korupcji nie było".


De Gregorio, pytany o losy zatrzymanych członków FIFA stwierdził, że nie można zawiesić nikogo za to, że został aresztowany. Można to uczynić dopiero wtedy, gdy zostanie skazany.

Według słów Waltera de Gregorio, Sepp Blatter nie jest zaskoczony działaniami policyjnymi i zdaje sobie sprawę z tego, że jest to konsekwencja działań zapoczątkowanych przez samą FIFĘ. - Nie tańczy w swoim biurze, nie mówi "wow wow" - mówił De Gregorio. - Ale jest spokojny, widzi, co się dzieje i koordynuje działania.

De Gregorio ocenił, że w całej tej sprawie poszkodowaną stroną jest FIFA, o czym ma świadczyć choćby fakt, że nie została przeszukana siedziba Federacji.

Dyrektor komunikacji FIFA uznał, że działania powzięte względem działaczy oskarżonych o korupcję nie są korzystne ani dla wizerunku FIFA, ani dla piłkarskich kibiców. Korzystne będą jednak wyniki, bo "szeregi Federacji się oczyszczą".

De Gregorio zapewnił, że zaplanowane na piątek 29 maja wybory nowego szefa Federacji odbędą się zgodnie z planem i jeśli te wybory wygra Sepp Blatter, będzie on pełnił tę funkcję przez kolejne 2 lata. Rywalem Blattera, który jest szefem Federacji od 17 lat, jest już tylko jordański książę Ali bin Al-Hussein. Z rywalizacji wycofali się już m.in. Luis Figo i Holender  Michael van Praag.

W dzisiejszej akcji skierowanej przeciwko podejrzanym o korupcję działaczom FIFA zatrzymanych zostało dotąd dziewięć osób.

O godz. 16:30 ma się odbyć konferencja amerykańskich służb z udziałem m.in. przedstawicieli FBI oraz prokurator generalnej USA Loretty Lynch.