O godz. 6 rano funkcjonariusze szwajcarskich służb mundurowych weszli do pięciogwiazdkowego hotelu Baur au Lac. W recepcji zapytali o numery pokojów kilku gości i zaczęli pukać do drzwi. Tak według magazynu „New York Times" wyglądało aresztowanie dziewięciu wysoko postawionych działaczy Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej.

Oprócz urzędników FIFA zatrzymano jeszcze pięć innych osób. Wszyscy oskarżani są o przyjmowanie lub wręczanie łapówek na łączną sumę co najmniej 150 milionów dolarów. Śledztwo prowadzone przez szwajcarski wymiar sprawiedliwości dotyczy nieprawidłowości i korupcji przy wyborze gospodarzy mistrzostw świata w 2018 (Rosja) i 2022 roku (Katar).

Sprawę bada także FBI. Jak podaje „New York Times", Biuro podejrzewa działaczy m.in. o pranie brudnych pieniędzy, wymuszenia i oszustwa z wykorzystaniem technologii informatycznych.

– Kiedy szefowie jakiejkolwiek organizacji oszukują własnych członków, których z założenia powinni reprezentować, muszą ponieść konsekwencje. Ta sprawa nie dotyczy wyłącznie piłki nożnej. Ona dotyczy przede wszystkim uczciwości i przestrzegania prawa – powiedział szef FBI James Comey. Natomiast prokurator generalna USA Loretta Lynch stwierdziła, że korupcja w FIFA jest głęboko zakorzeniona i systemowa, a swoich pozycji nadużywały co najmniej dwa pokolenia działaczy.

Jednak prawdziwego trzęsienia ziemi na razie nie ma się co spodziewać. Oskarżany o kuratelę nad patologiami w FIFA Sepp Blatter nie został aresztowany. Współpracownicy prezydenta federacji twierdzą, że on też padł ofiarą niechlubnych procederów.

– Wszyscy jesteśmy poszkodowani. To dla nas dobry, ale też zły dzień. Zły pod względem reputacji. Dobry, bo nasze szeregi się oczyszczą – mówił na naprędce zwołanej konferencji prasowej dyrektor komunikacji FIFA Walter De Gregorio. Podkreślił również, że nawet jeśli śledztwa wyjawią jakieś wyborcze nieprawidłowości, nie ma co liczyć na zmianę gospodarzy mundiali w 2018 i 2022. Poza tym żaden z zatrzymanych działaczy nie będzie zawieszony, jeśli nie zostanie udowodniona mu wina, a piątkowe wybory prezydenta FIFA (startują Blatter i jordański książę Ali ibn Husejn, który w poniedziałek zgłosił policji, że ktoś oferował mu pomoc w zdobyciu głosów kilkudziesięciu działaczy) odbędą się zgodnie z planem.

Kilka godzin po akcji szwajcarskiej policji w Zurychu FBI wkroczyło do siedziby CONCACAF (Konfederacja Piłki Nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów) w Miami. Agenci wynosili z budynku pudła pełne dowodów. Nie ma niczego zaskakującego w tym, że tam śledczy skierowali pierwsze kroki.

Wśród dziewięciu zatrzymanych w Szwajcarii pięciu pełniło znaczące funkcje w CONCACAF. Jednym z nich jest Jack Warner z Trynidadu i Tobago, który był prezydentem konfederacji w latach 1990–2011, ale ustąpił w związku z podejrzeniami o korupcję.

– Jestem niewinny. Departament Sprawiedliwości wie, gdzie mnie szukać. Nigdzie się nie ukrywam i będę spał spokojnie – stwierdził Warner, który według Lynch przez 19 lat przyjął ponad 10 milionów dolarów łapówek.

Zatrzymani działacze FIFA

Jeffrey Webb (Kajmany) – wiceprezydent i członek Komitetu Wykonawczego FIFA, szef CONCACAF

Jack Warner (Trynidad i Tobago) – były wiceprezydent i członek Komitetu Wykonawczego FIFA, były szef CONCACAF

Julio Rocha (Nikaragua) – szef ds. rozwoju FIFA, prezes federacji Nikaragui

Costas Takkas (Kajmany) – attaché przy szefie CONCACAF

Rafael Esquivel (Wenezuela) – prezes federacji wenezuelskiej

Eduardo Li (Kostaryka) – członek Komitetu Wykonawczego FIFA, prezes federacji kostarykańskiej

Eugenio Figueredo (Urugwaj) – wiceprezydent i członek Komitetu Wykonawczego FIFA, były szef CONMEBOL, prezes federacji urugwajskiej

Jose Maria Marin (Brazylia) – członek komitetu organizacyjnego turniejów piłkarskich na igrzyskach olimpijskich, były prezes federacji brazylijskiej

Nicolas Leoz (Paragwaj) – były członek Komitetu Wykonawczego FIFA, szef CONMEBOL