Fernando Santos odwołany z funkcji selekcjonera reprezentacji Polski. Nieoficjalne doniesienia

Fernando Santos został odwołany z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski przez prezesa PZPN Cezarego Kuleszę - wynika z informacji Przeglądu Sportowego. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" rzecznik PZPN nie potwierdził tych doniesień ani im nie zaprzeczył.

Aktualizacja: 13.09.2023 12:44 Publikacja: 13.09.2023 11:54

Fernando Santos

Fernando Santos

Foto: PAP/Andrzej Lange

Jak dotąd doniesienia w sprawie Fernando Santosa nie zostały oficjalnie potwierdzone. Według medialnych doniesień, wkrótce wydany ma zostać oficjalny komunikat.

Fernando Santos został selekcjonerem polskiej kadry pod koniec stycznia. Portugalczyk prowadził kadrę w meczach eliminacji do mistrzostw Europy. W walce o Euro 2024 polscy reprezentanci pod wodzą Santosa przegrali z Czechami, Mołdawią, a ostatnio także z Albanią i w tabeli swojej grupy wyprzedzają jedynie Wyspy Owcze.

"Walczymy do końca, choć nie wszystko zależy od nas. Dopóki piłka w grze musimy zrobić wszystko żeby awansować. Wierzę w naszych zawodników!" - pisał w mediach społecznościowych po - pierwszej od 70 lat - porażce z Albanią prezes PZPN.

Czytaj więcej

Były wiceprezes PZPN proponuje 33-latka w miejsce Fernando Santosa

Już wcześniej media donosiły nieoficjalnie, że los Portugalczyka został przesądzony, a reprezentację Polski w piłce nożnej obejmie nowy szkoleniowiec.

We wtorek Fernando Santos spotkał się prezesem PZPN Cezarym Kuleszą. Informowano, że rozmowy trwały ok. 2 godzin i że strony planowały kolejne spotkanie. Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski mówił wówczas, że żadne decyzje w sprawie Fernando Santosa nie zapadły.

Żadnej oficjalnej informacji nie jestem w stanie przekazać, proszę się uzbroić w cierpliwość.

Rzecznik PZPN w rozmowie z "Rzeczpospolitą"

Reprezentacja Fernando Santosa. Zespół bez liderów

W niedzielę w meczu eliminacji do Euro 2024 Polska przegrała na wyjeździe z Albanią 0:2. Po pięciu meczach biało-czerwoni z 6 punktami zajmują czwarte, przedostanie miejsce w grupie E, wyprzedzając jedynie Wyspy Owcze.

Po meczu Fernando Santos mówił, że jest smutny, podobnie jak piłkarze reprezentacji. Zapowiadał jednak, że nie poda się do dymisji "ani dziś, ani jutro", a pytających o tę kwestię dziennikarzy odsyłał do prezesa PZPN Cezarego Kuleszy.

Czytaj więcej

Po meczu Albania-Polska: Co musi się stać, by Polska awansowała na Euro 2024

Pod wodzą Fernando Santosa reprezentacja Polski wygrała trzy spotkania w Warszawie: z Albanią (1:0), Wyspami Owczymi (2:0) i towarzyski mecz z Niemcami (1:0), którzy na dziewięć miesięcy przed Euro 2024 po porażce 1:4 w meczu towarzyskim z Japonią zwolnili w niedzielę 10 września trenera swojej kadry, Hansiego Flicka.

Sousa, Michniewicz, Santos

Fernando Santos zastąpił na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej Czesława Michniewicza, który został trenerem kadry 31 stycznia 2022 r., w miejsce Portugalczyka Paulo Sousy, który 29 grudnia 2021 r. rozwiązał kontrakt z Polskim Związkiem Piłki Nożnej za porozumieniem stron.

Pod wodzą Michniewicza polscy piłkarze po raz pierwszy od 1986 r. awansowali do 1/8 finału mistrzostw świata, po czym przegrali z Francją 1:3 i odpadli z rozgrywanego w Katarze turnieju. Dymisję Michniewicza poprzedziła krytyka defensywnego stylu gry kierowanej przez niego kadry oraz sprawa premii, które mieli otrzymać zawodnicy za dobre wyniki na mundialu.

Fernando Santos, który jako trener odnosił sukcesy z Portugalczykami i Grekami, miał przebudować polską reprezentację i odmłodzić drużynę.

Czytaj więcej

Po meczu Albania-Polska: Po co reprezentacji Fernando Santos?

Kto za Santosa?

Kto mógłby zastąpić Fernando Santosa, jeśli informacje o odwołaniu Portugalczyka zostaną potwierdzone? W mediach najczęściej pojawiają się nazwiska Marka Papszuna (byłego trenera Rakowa Częstochowa, który doprowadził ten zespół do tytułu mistrza Polski), Macieja Skorży (trenera japońskiego klubu Urawa Red Diamonds) oraz Adama Nawałki, który był selekcjonerem reprezentacji Polski w latach 2013-2018 i poprowadził biało-czerwonych na Mistrzostwach Europy 2016 i Mistrzostwach Świata 2018.

PZPN nie potwierdza, nie zaprzecza

Zapytaliśmy PZPN, kiedy można spodziewać się oficjalnego komunikatu w sprawie trenera Santosa. - W takim momencie, jak będą podjęte decyzje - odparł w rozmowie z "Rzeczpospolitą" rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski.

Dopytywany o doniesienia ws. zwolnienia Santosa rzecznik odparł, że nie może ich potwierdzić, ponieważ nie ma "żadnych takich informacji", nie chciał też zaprzeczyć pojawiającym się w mediach relacjom. - Żadnej oficjalnej informacji nie jestem w stanie przekazać, proszę się uzbroić w cierpliwość. W momencie, w którym będziemy mogli coś komunikować, to na pewno wszystkich zainteresowanych poinformujemy - powiedział "Rz" rzecznik PZPN.

Kwiatkowski nie ujawnił, kiedy kierowany przez Cezarego Kuleszę związek ogłosi informacje w sprawie dalszych losów Fernando Santosa.

Rzecznik potwierdził, że w tym tygodniu ma odbyć się kolejne spotkanie między Cezarym Kuleszą a Fernando Santosem. Na pytanie, czy do tego spotkania jeszcze nie doszło Kwiatkowski odparł, że jest środa, a tydzień trwa do niedzieli. - Jak będziemy mieć coś do poinformowania, to będziemy komunikować - uciął.

Jak dotąd doniesienia w sprawie Fernando Santosa nie zostały oficjalnie potwierdzone. Według medialnych doniesień, wkrótce wydany ma zostać oficjalny komunikat.

Fernando Santos został selekcjonerem polskiej kadry pod koniec stycznia. Portugalczyk prowadził kadrę w meczach eliminacji do mistrzostw Europy. W walce o Euro 2024 polscy reprezentanci pod wodzą Santosa przegrali z Czechami, Mołdawią, a ostatnio także z Albanią i w tabeli swojej grupy wyprzedzają jedynie Wyspy Owcze.

Pozostało 92% artykułu
Piłka nożna
Barcelona wręczała łapówki? Policja przeszukała biura hiszpańskiej federacji
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Piłka nożna
Jest reakcja PZPN na korzystny dla Rosji ruch UEFA. Cezary Kulesza zadecydował
Piłka nożna
Fenomen Diego Simeone. Wciąż potrafi rozpalić w drużynie ogień
Piłka nożna
Remis Barcelony. Lewandowski miał dostać wolne, ale musiał wstać z ławki
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Piłka nożna
UEFA podjęła korzystną dla Rosji decyzję. Chodzi o juniorów
Piłka nożna
PZPN: Mecz o Superpuchar Europy zostanie rozegrany w Warszawie