Barcelona - Real. Trzy gole w El Clasico, błysnął Robert Lewandowski

To już niemal pewne: Robert Lewandowski będzie mistrzem Hiszpanii. FC Barcelona wygrała z Realem Madryt 2:1 i ma 12 punktów przewagi nad Królewskimi. Robert Lewandowski długimi momentami statystował, ale później wziął udział w najważniejszej akcji meczu.

Publikacja: 19.03.2023 23:05

Minęło kilka minut, a w polu karnym gości już grzmiało. Thibaut Courtois najpierw odbił piłkę po strzale Polaka, chwilę później jego czujność sprawdził Raphinha. Nawałnica dopiero ruszała, ale wystarczyło, żeby Barcelona na chwilę opuściła gardę. Vinicius Junior porwał się na drybling, zagrał w kierunku bramki, a piłka po rykoszecie wpadła do siatki.

Pechowo do własnej bramki skierował ją Ronald Araujo, bramkarz Marc-Andre ter Stegen tylko bezradnie padł na plecy. Pierwszy raz w tym sezonie ligowym Barcelona straciła na Camp Nou gola z gry. Strzelił go w dodatku zawodnik, który odpowiadał tego dnia za opiekę nad Viniciusem i niemal przez cały mecz wywiązywał się z tej roli doskonale.

Gol nie ostudził zapału gospodarzy. Utrzymywali się przy piłce, zdobywali przestrzeń, atakowali. Udało się w 45. minucie. Sergi Roberto najlepiej odnalazł się w zamieszaniu, jakie powstało pod bramką Courtoisa i mocnym strzałem przy słupku doprowadził do wyrównania. Barcelona świętowała, sędzia przed przerwą nawet nie wznowił gry.

El Clasico choć na chwilę mogło być dla jej fanów lekiem na koszmar, który nazywa się Jose Maria Enriquez Negreira. To wiceszef hiszpańskich sędziów z lat 1994-2018. Poprzedni prezesi klubu przez lata płacili mu za „zewnętrzne konsultacje” - oficjalnie. Wielu uważa, że chcieli w ten sposób kupić przychylność oraz wpływy.

Dziennikarze „The Athletic” przed meczem przepytywali kibiców na La Rambli, na temat afery. Jedni zakładali maskę spokoju, inni mówili o wstydzie. Perspektywa El Clasico sprawiła, że chociaż w niedzielny wieczór futbolowa Hiszpania mogła skupić się na sporcie, ale w poniedziałek pewnie o nim zapomni.

Może niesłusznie, może piłkarze zasłużyli na więcej. Zobaczyliśmy mecz intensywny i żywy - głównie dzięki Barcelonie. Gospodarze długo nie umieli przełożyć przewagi na gola, udało się w doliczonym czasie gry. Lewandowski minął Edera Militao, podał piłkę piętą do Alejandro Balde, a ten zagrał w pole karne, gdzie formalności dopełnił Franck Kessie.

2 gole

strzelił Robert Lewandowski w LaLiga po mundialu w Katarze

Lewandowski wcześniej był raczej aktorem drugoplanowym. Łatwo tracił piłkę, rywale byli sprytniejsi, szybsi. Dopiero w trakcie drugiej połowy zaczął się budzić: uderzył z linii pola karnego, próbował strzału „nożycami”. Bez skutku. Polak na gola w lidze czeka od miesiąca. Wciąż jest liderem klasyfikacji strzelców, choć po mundialu zdobył tylko dwie bramki.

Real i Barcelona ponownie zmierzą się 5 kwietnia w rewanżu półfinału Pucharu Króla. Pierwsze spotkanie Katalończycy wygrali 1:0. Puchar to dla nich jedno z ostatnich wyzwań sezonu, skoro odpadli już z Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy. Sytuację w La Liga podopieczni Xaviego mają pod kontrolą. Trudno sobie wyobrazić, aby wypuścili tytuł z rąk.