Europosłowie z całego spektrum politycznego napisali w liście wysłanym do prezydenta UEFA Aleksandra Ceferina, że reprezentacja Białorusi nie powinna mieć możliwości rywalizacji ze względu na sytuację dotyczącą przestrzegania w kraju praw człowieka.

"Chodzi nie tylko o wartości UEFA, ale także o reputację i wizerunek UEFA w społeczeństwach demokratycznych i społeczności międzynarodowej" - napisali.

W zeszłym tygodniu sąd na Białorusi skazał wygnaną liderkę opozycji Swiatłanę Cichanouską na 15 lat więzienia po procesie zaocznym pod zarzutem m.in. spiskowania w celu obalenia rządu.

Białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko jest bliskim sojusznikiem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w wojnie przeciwko Ukrainie. Rosja wykorzystała terytorium Białorusi do wysyłania swoich żołnierzy na początku wojny.

Czytaj więcej

Piłkarska reprezentacja Rosji zagra w mistrzostwach Azji Środkowej

Rosja, która jest już wykluczona z rozgrywek UEFA i FIFA, utrzymywała wojska i broń na Białorusi, a oba kraje regularnie przeprowadzały wspólne ćwiczenia w ramach sojuszu wojskowego.

Takie stanowisko spowodowało jeszcze większą izolację Łukaszenki w Europie, gdzie na jego kraj nałożono sankcje ze strony Unii Europejskiej zarówno za rolę w wojnie, jak i represje wobec krajowej opozycji.

Wszystkie białoruskie drużyny mają zakaz organizowania międzynarodowych meczów piłkarskich i rozgrywają spotkania w krajach neutralnych, a kibice nie mogą na nie przychodzić. UEFA zdecydowała w zeszłym roku, że Białoruś weźmie udział w losowaniu kwalifikacji do Euro 2024, pomimo wniosku rządu gospodarza turnieju, Niemiec, o usunięcie drużyny, ponieważ kraj ten jest militarnym sojusznikiem Rosji.

"Sam fakt udziału w mistrzostwach białoruskiej drużyny narodowej zostanie później wykorzystany przez Łukaszenkę i jego propagandę, aby udowodnić, że jest dobrze postrzegany w społeczności międzynarodowej" - napisali europosłowie.

"Byłoby to zniewaga dla ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie oraz dla wszystkich Białorusinów, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z ojczyzny, a także tych, którzy zostali na Białorusi i teraz muszą żyć w strachu i terrorze" - dodali.

Białoruś rywalizuje w grupie eliminacyjnej ze Szwajcarią, Izraelem, Rumunią, Andorą i Kosowem.