Marcin Oleksy, autor bramki roku 2022: Z placu budowy na piłkarskie salony

13 lat temu zawalił mu się świat - uległ w pracy wypadkowi i stracił nogę. W poniedziałek odebrał nagrodę FIFA im. Ferenca Puskasa za najładniejszą bramkę roku.

Publikacja: 28.02.2023 06:06

Marcin Oleksy

Marcin Oleksy

Foto: AFP

Historia Marcina Oleksego to inspirujący materiał na scenariusz filmowy. Na co dzień pracuje na budowie pod Zieloną Górą, jest kierowcą koparki. Po ośmiu godzinach spędzonych w kabinie roboczy uniform zamienia na piłkarski strój. Gra w Warcie Poznań i ampfutbolowej reprezentacji Polski.

W poniedziałek Oleksy na plac budowy, ani na boisko jednak nie wyszedł. Poleciał do Francji, włożył garnitur i na czerwonym dywanie w Paryżu mógł się poczuć jak w poprzednich latach Robert Lewandowski (zdobywca tytułu dla gracza roku 2020 i 2021).

Brawa bili mu mistrz świata Leo Messi i król strzelców mundialu Kylian Mbappe. Milionerzy ze sponsorowanego przez katarskich szejków PSG, którzy w dzień zarabiają więcej niż on przez rok. Trofeum wręczał mu były napastnik reprezentacji Włoch i Juventusu Turyn Alessandro Del Piero. Każdego z nich Oleksy widział wcześniej tylko w telewizji.

Lista gwiazdorów, których zostawił w pokonanym polu, też robi wrażenie. To Brazylijczyk Richarlison, który bramkę nominowaną do nagrody zdobył w meczu z Serbią na mistrzostwach świata w Katarze, oraz Francuz Dimitri Payet, który efektowne trafienie dla Olympique Marsylia zanotował w spotkaniu Ligi Konferencji z PAOK Saloniki.

Ich gole oglądały tłumy kibiców na trybunach i miliony przed telewizorami. Bramkę Oleksego - po strzale nożycami w meczu Warty Poznań ze Stalą Rzeszów w PZU Amp Futbol Ekstraklasie - większość ludzi, która doceniła jego umiejętności, zobaczyła pewnie po raz pierwszy w momencie głosowania.

Oleksy przeciera szlaki amp futbolistom, bo wcześniej żaden niepełnosprawny zawodnik nie otrzymał nawet nominacji. A Polak od razu sięgnął po nagrodę. Finałową trójkę wybrali w głosowaniu kibice, ostateczny głos należał jednak do FIFA.

- Ciężko było mi nawet o tym pomarzyć. Dedykuję tę nagrodę Ewelinie, Tomkowi i Tosi (żonie i dzieciom. - przyp. red.). Dzięki nim podniosłem się po wypadku, jestem w tym miejscu i strzelam tak piękne gole. Dziękuję całemu środowisko ampfutbolowemu za to, że dostaliśmy szansę, by spełniać się na boisku - mówił Oleksy.

Oleksy przeciera szlaki amp futbolistom, bo wcześniej żaden niepełnosprawny zawodnik nie otrzymał nawet nominacji

Jak każdy chłopak marzył o karierze piłkarza. Był bramkarzem, grał w trzeciej i czwartej lidze, zarabiał 250 zł za mecz, więc by utrzymać powiększającą się rodzinę, zatrudnił się u wujka w ekipie budowlanej. Miał 23 lata, gdy doszło do tragedii, która zmieniła jego życie o 180 stopni.

Był listopad, miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia. Razem z wujkiem i kuzynem dorabiali w weekend, łatając dziury w asfalcie. Podczas robót drogowych wjechał w nich samochód. Auto uderzyło w 150-kilogramowy walec, który przeleciał Oleksemu po nogach. Jednej z nich nie udało się uratować.

My, zawodnicy, dzięki ampfutbolowi możemy pokazywać, że niepełnosprawność nie istnieje

Marcin Oleksy

Przez dwa lata poruszał się na wózku. Był załamany, płakał i zastanawiał się, dlaczego spotkało to właśnie jego. O powrocie do sportu nie myślał, cieszył się, że w ogóle żyje. Przytył 40 kilogramów. Uczył się chodzić w protezie.

Stanąć na nogi pomogli mu bliscy. Znalazł pracę w szkółce piłkarskiej. W 2019 roku zajął się amp futbolem. Dwa lata później był już odkryciem sezonu w rozwijającej się lidze, a w ubiegłym roku zadebiutował w reprezentacji i pojechał z nią do Turcji na mistrzostwa świata.

- Amp futbol dał mi drugie życie, nie tylko piłkarskie. Piłka od zawsze była moją pasją i sprawiała mi dużo radości. My, zawodnicy, dzięki ampfutbolowi możemy pokazywać, że niepełnosprawność nie istnieje, że nie ma rzeczy niemożliwych, że warto marzyć - podkreśla Oleksy. I zaznacza, że jego historia cały czas się pisze.

Piłka nożna
Fernando Santos ogłosił powołania. Nie ma weteranów
futsal
Constract Lubawa mistrzem Polski w futsalu
Piłka nożna
Ekstraklasa. Słaby produkt za duże pieniądze
Piłka nożna
Bayern obronił tytuł, a potem przyszedł czas rozliczeń
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Piłka nożna
Robert Lewandowski przymierza już koronę, wyjątkowy wieczór na Camp Nou
Piłka nożna
Ostatnia zagadka rozwiązana. Wisła Płock żegna się z Ekstraklasą