Prezydent UEFA: Wykluczyć Białorusinów? To populistyczne

- Obecnie nie widzimy powodu, by to robić - powiedział Aleksander Čeferin, prezydent Unii Europejskich Związków Pilkarskich (UEFA), zapytany o możliwość wykluczenia z europejskich rozgrywek zespołów i reprezentacji z Białorusi.

Publikacja: 12.10.2022 17:20

Słoweniec Aleksander Čeferin (na zdjęciu) jest prezydentem UEFA od 2016 roku.

Słoweniec Aleksander Čeferin (na zdjęciu) jest prezydentem UEFA od 2016 roku.

Foto: DANIEL ROLAND / AFP

Po 24 lutego wszystkie europejskie federacje wyrzuciły ze swoich rozgrywek kluby i reprezentacje  Rosji. Inaczej jest z Białorusią. O ile np. EHF przegoniła z Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych Mieszkow Brześć (choć 24 lutego odbył się jeszcze mecz tej drużyny w Szeged na Węgrzech), o tyle UEFA białoruskich klubów wyrzucać nie musiała, bo te odpadały z pucharów znacznie wcześniej. Pozwolono natomiast grać białoruskim reprezentacjom – tyle, że na neutralnym terenie.

W nowym sezonie nadal nie ma klubów z Białorusi w pucharach w siatkówce, piłce ręcznej czy koszykówce. W piłce nożnej grały, ale już odpadły, zarówno z eliminacji Ligi Mistrzów (Szachcior Soligorsk), jak i Ligi Konferencji (Dynama Mińsk, BATE Borysów, FK Homel). Domowe mecze białoruskie zespoły rozgrywały albo w Turcji albo tam, gdzie wyjazdowe.

W praktyce UEFA zrównała Białoruś nie z Rosją, a Ukrainą – kluby i reprezentacje z tych krajów mogą w Europie grać, byle nie u siebie.

Czytaj więcej

Czy można znokautować samego siebie? Światowa federacja boksu dała przykład

O możliwość wykluczenia Białorusinów był ostatnio pytany prezydent UEFA Aleksander Čeferin. - To trochę populistyczne powiedzieć: wyrzuć wszystkich. Obecnie nie widzimy powodu, by to robić. Jeśli coś się zmieni, to z pewnością zareagujemy. Politycy powinni szanować nasze uprawnienia decyzyjne. My nie sugerujemy politykom i rządom tego, co mają robić - powiedział działacz w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Sport Bild”. 

Przy liberalnym podejściu UEFA do Białorusi kwestią czasu było to, kiedy któraś z reprezentacji lub jakiś klub z tego kraju trafi na rywala z Polski. Po tym, jak preeliminacje w futsalowej Lidze Mistrzów, organizowanej również przez UEFA, przeszedł Piast Gliwice, mistrzowie Polski w kolejnym etapie (Main Round) trafili na przedstawiciela Białorusi. 25 października w turnieju na Cyprze Piast zmierzy się ze Stalicą Mińsk.

Czytaj więcej

Grać czy nie grać z Białorusinami? Dylemat Piasta Gliwice, mistrza Polski w futsalu
Piłka nożna
Mistrzostwa Europy do lat 17. To dopiero początek
Piłka nożna
Mourinho chce dać ludziom radość
Piłka nożna
Ładne gole, piękny sen. Młodzi Polacy poszli z Niemcami na wymianę ciosów
Piłka nożna
Fernando Santos ogłosił powołania. Nie ma weteranów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
futsal
Constract Lubawa mistrzem Polski w futsalu
Piłka nożna
Ekstraklasa. Słaby produkt za duże pieniądze