Ekstraklasa. Wisła Kraków w pierwszej lidze

Wisła Kraków przegrała na wyjeździe z Radomiakiem Radom. Biała Gwiazda po 26 sezonach w elicie spadła do pierwszej ligi.

Publikacja: 15.05.2022 19:34

Podopieczni Jerzego Brzęczka prowadzili z beniaminkiem 2:0 i wydawało się, że będą walczyli o utrzymanie do ostatniej kolejki. Wszystko zmieniło wejście na boisko Karola Angielskiego, który wykorzystał błędy obrony Wisły i strzelił trzy gole w 18 minut.

Piłkarze z Krakowa nie dali sobie szans na utrzymanie. Wisła za kadencji Jerzego Brzęczka - w połowie lutego zastąpił na ławce trenerskiej Adriana Gulę - wygrała tylko jeden z dwunastu meczów. Trzykrotnie Biała Gwiazda traciła punkty w doliczonym czasie gry. Utrzymania nie dały transfery, choć klub pozyskał zimą aż dziewięciu zagranicznych zawodników.

Nie wiadomo, jak zmieni się Wisła latem i w jakim składzie przystąpi do walki w pierwszej lidze. Jerzy Brzęczek kilkanaście dni temu w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zapowiadał, że - niezależnie od wyniku walki o utrzymanie - chciałby trenować zespół z Krakowa także w przyszłym sezonie.

Wisła pożegna się z elitą za tydzień domowym meczem z Wartą Poznań. Do pierwszej ligi po roku w Ekstraklasie wracają Bruk-Bet Termalica Nieciecza i Górnik Łęczna. Odpowiedzi na najważniejsze ligowe pytanie już znamy.

Mistrzem kraju został Lech Poznań, a ligę w pucharach będą reprezentować Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i Lecha Gdańsk. Dwie pierwsze drużyny wciąż walczą o drugie miejsce, czyli wyższą o kilka mln złotych premię oraz dłuższe wakacje - wicemistrz Polski w Lidze Konferencji zagra od drugiej rundy eliminacji. To ostatnia zagadka sezonu Ekstraklasy.

PKO BP Ekstraklasa
33. kolejka

Cracovia - Wisła Płock 3:0 (K. Pestka 9, 31, M. Rasmussen 69),
Jagiellonia - Legia 2:2 (I. Puerto 48, J. Imaz 76-karny - T. Pekhart 70, M. Pazdan 85-samobójcza),
Bruk-Bet Termalica - Piast 0:1 (T. Huk 57-karny),
Warta - Lech 1:2 (M. Kopczyński 10-karny - J. Amaral 22, M. Ishak 45),
Zagłębie - Raków 1:0 (K. Chodyna 90-karny),
Lechia - Pogoń 0:0
Stal - Śląsk 1:1 (M. Matras 90 - R. Pich 16)
Górnik Zabrze - Górnik Łęczna 4:2 (R. Dadok 66, L. Podolski 86, K. Kubica 89, H. Marin 90 - P. Banaszak 5, 52)
Radomiak - Wisła Kraków 4:2 (K. Angielski 50, 67, 68, D. Abramowicz 86 - H. Citaiszwili 8, S. Savić 48)

2 / 3
Liga Mistrzów. Bayern w półfinale, Arsenal żegna się z rozgrywkami
Legenda brazylijskiego futbolu wraca do gry. 58-latek będzie znów strzelał gole?
Liga Mistrzów. Czy Robert Lewandowski powinien czuć się winnym porażki z PSG?