Lech Poznań mistrzem Polski

Lech Poznań pokonał w derbach Wartę, a Raków Częstochowa przegrał z Zagłębiem Lubin. Kolejorz na stulecie klubu odzyskał mistrzostwo Polski.

Publikacja: 14.05.2022 19:51

Władze Lecha zrobiły niemal wszystko, żeby po siedmiu sezonach przerwy sięgnąć po tytuł. Klub już latem chwalił się rekordową listą płac i pierwszy raz wyłożył za piłkarza ponad milion euro, a zimą kupił jeszcze czołowego gracza ligi norweskiej Kristoffera Velde oraz wypożyczył dwóch zawodników aspirujących do gry w reprezentacji Polski: Dawida Kownackiego i Tomasza Kędziorę.

Kryzys przyszedł na początku roku. Lech z sześciu meczów wygrał dwa i stracił pozycję lidera. Podopiecznych Macieja Skorży w kompleksy mógł wpędzić Raków, który zwyciężał mecz za meczem i pokonał ich także w finale Pucharu Polski, ale na ostatniej prostej potknął się dwukrotnie. Zespół z Poznania wygrał tymczasem pięć ligowych spotkań z rzędu.

Derby nie był łatwe. Piłkarze Warty od początku byli aktywni: dobrze wychodzili spod pressingu, rozgrywali piłkę w środku pola, orbitowali wokół pola karnego Kolejorza. Minęło kilka minut, pod bramkę wpadł Milan Corryn, a spóźniony Mickey van der Hart złapał go za nogi. Tomasz Kwiatkowski zarządził rzut karny, który wykorzystał Michał Kopczyński. Ten gol rozdrażnił Lecha.

Wyrównał Joao Amaral, który wykorzystał stratę Warty i uderzył zza pola karnego w górny róg. Drugą bramkę tuż przed przerwą zdobył Mikael Ishak, który dołożył nogę do piłki wstrzelonej w pole karne przez Pedro Rebocho. Szwed jest na mecie sezonu dla Lecha polisą na życie. Tydzień temu to on błysnął instynktem i z trzech metrów strzelił zwycięskiego gola z Piastem Gliwice (2:1).

Ishak trafiał w czterech w pięciu ostatnich meczów i jest liderem klasyfikacji strzelców - on oraz Ivi Lopez z Rakowa strzelili po 18 goli. Lech za tydzień gra u siebie z Zagłębiem, po ostatnim gwizdku piłkarze z Poznania odbiorą mistrzowską paterę. Raków podejmuje Lechię Gdańsk. Czeka go korespondencyjna rywalizacja o drugie miejsce w tabeli z Pogonią Szczecin.

Podopieczni Marka Papszuna szansę na tytuł stracili w Lubinie. Raków nie umiał sforsować obrony walczącego o utrzymanie zespołu Piotra Stokowca, więcej - to gospodarze mieli lepsze sytuacje do strzelenia gola. Decydującą bramkę z rzutu karnego podyktowanego za zagranie ręką Zorana Arsenicia w doliczonym czasie gry strzelił Kacper Chodyna.

Klaruje się sytuacja na dole tabeli. Pozostanie w lidze zapewniły sobie Zagłębie oaz Jagiellonia Białystok, choć piłkarze z Podlasia w tym roku wygrali tylko dwa mecze. Niewielkie szanse na utrzymanie po porażce z Piastem Gliwice (0:1) ma Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Mecz o życie w niedzielę gra Wisła Kraków, ale w walce o ligowy byt nie zależy już tylko od siebie.

33. kolejka

Cracovia - Wisła Płock 3:0 (K. Pestka 9, 31, M. Rasmussen 69)

Jagiellonia - Legia 2:2 (I. Puerto 48, J. Imaz 76-karny - T. Pekhart 70, M. Pazdan 85-samobójcza)

Bruk-Bet Termalica - Piast 0:1 (T. Huk 57-karny)

Warta - Lech 1:2 (M. Kopczyński 10-karny - J. Amaral 22, M. Ishak 45)

Zagłębie - Raków 1:0 (K. Chodyna 90-karny)