Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej ogłosiła, że w ramach podjętych działań żadne zawody międzynarodowe nie będą rozgrywane na terytorium Rosji, a mecze "domowe" będą rozgrywane na neutralnym terytorium i bez udziału widzów.

Dodatkowo Rosja będzie miała występować pod nazwą "Związek Piłki Nożnej Rosji (RFU)".

FIFA zapowiedziała także, że w meczach rosyjskiej reprezentacji nie będą używane symbole narodowe - flaga i hymn.

"Po pierwsze i najważniejsze, FIFA chciałaby ponownie potępić użycie siły przez Rosję w inwazji na Ukrainę. Przemoc nigdy nie jest rozwiązaniem i FIFA wyraża swoją najgłębszą solidarność ze wszystkimi ludźmi dotkniętymi tym, co dzieje się na Ukrainie" - czytamy w oświadczeniu FIFA.

Przedstawiciele federacji zaapelowali o "przywrócenie pokoju". 

"FIFA będzie kontynuować trwający dialog z MKOl, UEFA i innymi organizacjami sportowymi w celu określenia dodatkowych środków lub sankcji, w tym ewentualnego wykluczenia z rozgrywek, które zostaną zastosowane w najbliższej przyszłości, jeśli sytuacja nie ulegnie szybkiej poprawie. Prezydium Rady FIFA pozostaje w gotowości do podjęcia którejkolwiek z tych decyzji" - zapowiedziano.

"Jeśli chodzi o zbliżające się eliminacje do Mistrzostw Świata FIFA 2022, FIFA wzięła pod uwagę stanowiska wyrażone w mediach społecznościowych przez Polski Związek Piłki Nożnej, Czeski Związek Piłki Nożnej oraz Szwedzki Związek Piłki Nożnej i podjęła już dialog ze wszystkimi tymi związkami piłkarskimi. FIFA pozostanie w ścisłym kontakcie, aby wspólnie szukać odpowiednich i akceptowalnych rozwiązań" - ogłoszono.

W sobotę prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej poinformował, że reprezentacja Polski nie zamierza grać z Rosją meczu barażowego o mundial w Katarze.  Podobnie postąpiły federacja z Czech i Szwecji.

Czytaj więcej

PZPN zmienia stanowisko. Reprezentacja nie zagra z Rosją
Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Po publikacji oświadczenia FIFA, swoje stanowisko ponownie przekazał prezes PZPN. "Dzisiejsza decyzja FIFA jest dla nas nie do zaakceptowania. W sytuacji wojny na Ukrainie nie interesuje nas gra pozorów. Nasze stanowisko pozostaje bez zmian: reprezentacja Polski NIE ZAGRA z Rosją w meczu barażowym, niezależnie od nazwy rosyjskiej drużyny" - napisał Cezary Kulesza.

Oświadczenie opublikowano także na stronie PZPN. "Jeśli dokument „Polityka praw człowieka FIFA” („FIFA’s Human Rights Policy”) to coś więcej niż tylko słowa na papierze, teraz nadszedł czas, aby wprowadzić go w życie, wykluczając Rosyjski Związek Piłki Nożnej z eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku" - przekazano.