Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka w finale Euro 2020 nie wykorzystali karnych w konkursie rzutów karnych, co przesądziło o zdobyciu mistrzostwa Europy przez Włochów. Wszyscy trzej piłkarze po meczu byli obiektem rasistowskich ataków.

"Czuję, że wszystkich zawiodłem" - napisał Rashford, którego strzał z rzutu karnego zatrzymał się na słupku.

23-letni piłkarz Manchesteru United, którego Gareth Southgate wpuścił w ostatniej minucie, na konkurs rzutów karnych, dodał, że "jego karny nie był wystarczająco dobry" i że "piłka powinna wpaść do bramki". "Ale nigdy nie przeproszę za to, kim jestem i skąd pochodzę" - podsumował.

"Jestem Marcus Rashford, 23-letni czarnoskóry z Withington and Wythenshawe (...). Gdybym nie miał nic więcej, miałbym to" - podkreślił.

"Nigdy nie czułem się bardziej dumny, niż gdy na mojej piersi pojawiły sie te trzy lwy (herb Anglii - red.) i gdy moja rodzina dopingowała mnie w tłumie dziesiątków tysięcy kibiców" - dodał Rashford.

"Czuję, że zawiodłem moich kolegów, czuję, że wszystkich zawiodłem. (...) Potrafię strzelać karne we śnie, czemu nie wykorzystałem tego?" - napisał napastnik.

"Wszystko co mogę powiedzieć to przepraszam. Chciałbym, żeby to potoczyło się inaczej". - podkreślił.

Mural przedstawiający piłkarza, w jego rodzinnym Withington, został zniszczony po finale Euro. Następnie cały mural został zasłonięty przez kibiców kartkami z wyrazami wsparcia dla piłkarza.

Londyńska policja prowadzi obecnie postępowanie ws. rasistowskich uwag pod adresem Rashforda, Saki i Sancho, które pojawiły się w internecie.

Rasistowskie ataki na piłkarzy Anglii zostały potępione przez premiera Borisa Johnsona i angielską federację piłkarską (FA).

W ubiegłym roku Rashford przeprowadził skuteczną kampanię społeczną, dzięki której brytyjski rząd sfinansował darmowe posiłki dla 1,3 mln dzieci z ubogich rodzin w czasie letnich wakacji.

Rashford założył też klub czytelnika dla dzieci z ubogich rodzin.