Ceremonię zorganizowano w siedzibie FIFA w Zurychu, bez udziału publiczności. Ze zwycięzcami łączono się zdalnie. Trofeum Robertowi Lewandowskiemu w Monachium wręczyli przedstawiciele Bayernu. - Jestem zaszczycony, że mogę otrzymać tę nagrodę - powiedział polski strzelec.

W plebiscycie głosowali selekcjonerzy i kapitanowie reprezentacji narodowych, wybrani dziennikarze z ponad 200 państw oraz fani piłki nożnej. Wśród przedstawicieli kadr i mediów zwyciężył Lewandowski, najwięcej głosów od internautów zebrał Messi.

Czytaj więcej

Hat trick Roberta Lewandowskiego, 300 goli w Bundeslidze

Lewandowski, Messi i Salah również brali udział w głosowaniu - na liście kapitana reprezentacji Polski Leo Messi był drugi, w czołowej trójce Salaha byli i Lewandowski, i Messi. Z kolei Argentyńczyk stawiał na Neymara i Kyliana Mbappé, u boku których na co dzień występuje w PSG.

W minionym sezonie Robert Lewandowski zdobył z Bayernem Monachium kolejny tytuł mistrzowski w Niemczech. 33-letni piłkarz zdobywając 41 goli w sezonie pobił rekord Bundesligi, ustanowiony przez Gerda Muellera. W roku kalendarzowym 2021 Lewandowski strzelił w niemieckiej ekstraklasie rekordowe 43 bramki.

- Gdyby kilka lat temu ktoś mnie spytał, czy to możliwe, powiedziałbym, że nie, nie można zdobyć tylu goli w Bundeslidze - powiedział odnosząc się do rekordu Muellera Lewandowski, który został także wybrany do najlepszej męskiej drużyny roku.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Nawałka blisko posady selekcjonera reprezentacji Polski

Nagrodę dla najlepszej piłkarki otrzymała Alexia Putellas, pod wodzą której Barcelona zdobyła swój pierwszy tytuł Ligi Mistrzyń UEFA. Wśród trenerów triumfowali Thomas Tuchel (Chelsea) i Emma Hayes (Chelsea).

Cristiano Ronaldo w Zurychu odebrał wyróżnienie za 115 bramek zdobytych w reprezentacji Portugalii. W piłce kobiecej w ten sposób uhonorowano Christine Sinclair z Kanady (188 goli w kadrze).

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ