W niedzielę prezes PZPN, Cezary Kulesza poinformował, że Sousa zwrócił się do niego z prośbą o rozwiązanie za porozumieniem stron wiążącej go z PZPN umowy.  Sousa - jak wynika z informacji podawanych przez media - chce zostawić reprezentację ponieważ ma zostać trenerem brazylijskiego Flamengo Rio de Janeiro.

Do zmiany selekcjonera może w efekcie dojść tuż przed barażami, których stawką jest udział Polski w mundialu. Polska zmierzy się w pierwszym meczu barażowym na wyjeździe z Rosją. Jeśli wygra, wówczas o udział w mundialu powalczy ze zwycięzcą meczu Szwecja-Czechy.

Z informacji "Przeglądu Sportowego" wynika, że faworytem wyścigu o objęcie fotela selekcjonera reprezentacji jest Nawałka - inni kandydaci to Czesław Michniewicz, Michał Probierz, Jerzy Brzęczek, Marek Papszun i Stanisław Czerczesow.

Czytaj więcej

Nawałka: Reprezentacji Polski nigdy bym nie odmówił

Przeciw kandydaturze Czerczesowa, byłego selekcjonera reprezentacji Rosji ma przemawiać to, że niedawno objął on stery mistrza Węgier, Ferencvarosu. Pracę ma też prowadzący Raków Częstochowa Marek Papszun choć w jego wypadku klub jest gotów do wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy, gdyby Papszun miał objąć stery reprezentacji. Papszunowi brak jest jednak doświadczenia z pracy na najwyższym poziomie, poza Częstochową.  

awałka, który rozstał się z reprezentacją po nieudanym występie Polski na mundialu w Rosji, w 2018 roku, od tego czasu pracował jedynie jako trener Lecha Poznań

Pracy nie mają Czesław Michniewicz, Michał Probierz (rozstali się z - odpowiednio - Legią i Cracovią w rundzie jesiennej) oraz Jerzy Brzęczek (pozostaje bez pracy od rozstania z reprezentacją). Michniewicz ma doświadczenia z pracy z reprezentacją młodzieżową, ale w ostatnich miesiącach obciąża go kryzys w jaki wpadła prowadzona przez niego Legia Warszawa. Podobnie jest z Probierzem, który posiadając ogromną władzę w Cracovii (był trenerem, a zarazem wiceprezesem klubu), nie potrafił na stałe wprowadzić drużyny z Krakowa do ligowej czołówki. 

Pozycja Probierza, który od dawna jest wymieniany w kontekście reprezentacji Polski, też osłabła. W Cracovii władzę miał ogromną, był nie tylko trenerem, ale i wiceprezesem. Przez 1603 dni prowadzenia zespołu Pasów, dwukrotnie doprowadził zespół do kwalifikacji do europejskich pucharów: raz zajmując czwarte miejsce w lidze, za drugim razem zdobywając Puchar Polski. Od pewnego czasu był jednak wypalony, sam mówił, że potrzebuje odpoczynku (w styczniu 2021 podał się do dymisji, która nie została przyjęta), co zrozumiał też profesor Janusz Filipak dostrzegając, że Cracovia pod władaniem Probierza nie stała się znaczącą siłą w lidze, a przecież taką być miała. Jeśli skoro nie był w stanie zbudować mocnej drużyny, mając na w Krakowie ponad cztery lata, to wątpliwości, że w ekspresowym tempie będzie w stanie przygotować polską kadrę, są uzasadnione.

Nawałka, który rozstał się z reprezentacją po nieudanym występie Polski na mundialu w Rosji, w 2018 roku, od tego czasu pracował jedynie jako trener Lecha Poznań (od listopada 2018 do marca 2019). Nawałka prowadził kadrę od jesieni 2013 roku do lata 2018 roku. Jego największym sukcesem w tym czasie było dojście do ćwierćfinału na Euro 2016.

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ

W rozmowie z Romanem Kołtoniem Nawałka zadeklarował w poniedziałek, że "reprezentacji Polski nigdy by nie odmówił".