To był nerwowy wieczór bez szczęśliwego zakończenia. Porażka z Węgrami sprawiła, że reprezentacja Polski potrzebowała korzystnych wyników w innych grupach, by zachować rozstawienie: przegranej Walijczyków z Belgami oraz braku zwycięstwa Turcji i Norwegii.

Spełniony został tylko ostatni warunek. Norwegowie ponieśli na wyjeździe porażkę 0:2 z Holandią. Turcja, choć przegrywała w Podgoricy, pokonała Czarnogórę 2:1, a Walijczycy, którzy też musieli odrabiać straty, doprowadzili do remisu 1:1 z Belgią i to oni odebrali Polsce przywilej bycia rozstawionym.

Czytaj więcej

Porażka z Węgrami. Kosztowna lekcja pokory

Konsekwencje będą przykre. Półfinałowego meczu barażowego (24-25 marca) nie rozegramy przed własną publicznością, a naszym przeciwnikiem będzie ktoś z szóstki: Włochy, Portugalia, Szwecja, Szkocja, Walia, Rosja. O tym, gdzie odbędzie się spotkanie finałowe (28-29 marca), zadecyduje losowanie (26 listopada w Zurychu).Miejsce w barażach, prócz Turcji, zapewniła sobie we wtorek także Ukraina. Nierozstawione będą również Macedonia Północna, Czechy i Austria.

Ostatnią drużyną z Europy, która uzyskała bezpośredni awans, została Holandia. Wcześniej bilety do Kataru zdobyli Niemcy, Duńczycy, Francuzi, Belgowie, Chorwaci, Hiszpanie, Serbowie, Anglicy i Szwajcarzy. O trzy pozostałe miejsca powalczy w dwustopniowych barażach 12 zespołów, w tym Polska.

Eliminacje mundialu - ostatnia kolejka

Grupa D

Bośnia i Hercegowina - Ukraina 0:2

Finlandia - Francja 0:2

Grupa E

Walia - Belgia 1:1

Czechy - Estonia 2:0

Grupa G

Holandia - Norwegia 2:0

Czarnogóra - Turcja 1:2

Gibraltar - Łotwa 1:3