Ekstraklasa. Legia prawie na dnie, lider z Poznania już złapany

Po porażce 1:3 ze Stalą Mielec mistrz Polski zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. Derby Krakowa dla Wisły.

Publikacja: 07.11.2021 22:20

Yaw Yeboah z Wisły Kraków i Kamil Pestka (Cracovia)

Gwizdy żegnające piłkarzy z Warszawy było chyba słychać w całej stolicy. To miał być mecz, który pomoże Legii wyjść z kryzysu, a niedzielny wieczór przy Łazienkowskiej doprowadził do jeszcze większej depresji. Szósta z rzędu porażka - tego nie pamiętają najstarsi kibice.

Od ostatniego zwycięstwa - nad Górnikiem Łęczna - miną za chwilę dwa miesiące. Legia w tym sezonie pokonała jeszcze tylko Wisłę Płock i Wartę Poznań. I były to zarazem jedyne ligowe mecze, w których zachowała czyste konto.

W niedzielę straciła aż trzy gole, choć nic nie zwiastowało kolejnej katastrofy. W 42. minucie objęła prowadzenie po strzale głową Mateusza Wieteski, ale schodząc na przerwę, przegrywała już 1:2.

Wyrównał wychowanek Legii Maksymilian Sitek, chwilę później trafił Fabian Piasecki, a w końcówce meczu mistrzów Polski dobił inny z wychowanków, który nie przebił się w Warszawie - Mateusz Żyro.

- Nie zrobiliśmy nawet pół kroku do przodu. Trzeba szeregu zmian, by wyciągnąć ten klub z kryzysu. Próbowaliśmy przez ostatnie dwa tygodnie zbudować tę drużynę mentalnie, ale to nie zdało egzaminu - opowiadał trener Marek Gołębiewski. - Zrobiliśmy ze sztabem wszystko, co mogliśmy. Zmieniliśmy ustawienie, wprowadziliśmy innych piłkarzy. Jak widzimy - efekt był żaden. Chcę przeprosić kibiców, bo zagraliśmy dzisiaj katastrofalnie. Mam diagnozę, ale jestem bardzo zdenerwowany i nie będę teraz mówił o wszystkim na gorąco. Proszę uszanować moje zdanie.

Stal awansowała na siódmą pozycję w tabeli, a Legia ugrzęzła w strefie spadkowej. Co najmniej na dwa tygodnie. Po reprezentacyjnej przerwie zmierzy się na wyjeździe z Górnikiem Zabrze.

Od strefy spadkowej oddaliła się Wisła Kraków, wygrywając 1:0 z Cracovią. Jedynego gola w derbach strzelił Yaw Yeboah. Może to zwycięstwo pozwoli się piłkarzom odbudować i rozpocznie wspinaczkę zespołu w tabeli.

Po dwóch meczach bez wygranej przewagę nad grupą pościgową stracił Lech. W sobotę najlepsza drużyna Ekstraklasy pojechała do zamykającego tabelę beniaminka z Łęcznej, jak Legia w spotkaniu ze Stalą oddała prawie 30 strzałów, ale tylko jeden - Joao Amarala - trafił do bramki.

Górnik był oszczędniejszy w atakach, ale skuteczniejszy. W końcówce do wyrównania doprowadził Janusz Gol, który za kilka dni będzie obchodził 36. urodziny. Łęczna to nie jest miejsce przyjazne faworytom. Tydzień wcześniej punkty zgubił tam Raków.

Zespół z Częstochowy podejmował w tej kolejce osłabioną przez koronawirusa Pogoń. Hit weekendu przyniósł emocje, ale zabrakło bramek.

Szansę na zbliżenie się do lidera z Poznania wykorzystała Lechia, pokonując 2:1 Zagłębie. Bohaterem został rezerwowy Marco Terrazzino - młodszy brat Stefano, znanego w Polsce włoskiego tancerza i piosenkarza, strzelił dwa gole w ostatnich minutach. Po meczu żartował, że brat przyznałby mu za ten występ 10.

- Pokazaliśmy charakter - cieszył się trener Tomasz Kaczmarek. Pod jego wodzą Lechia nie poniosła jeszcze porażki w lidze i zrównała się punktami z Lechem.

14. kolejka

Wisła Płock – Bruk Bet Termalica 1:1 (D. Warchoł 23 – M. Mesanović 33)
Śląsk – Jagiellonia 2:2 (E. Exposito 45+3, A. Łyszczarz 82 – T. Prikryl 54, J. Imaz 90+2)
Piast – Warta 0:1 (A. Zrelak 78)
Radomiak – Górnik Zabrze 1:0 (D. Abramowicz 25)
Lechia – Zagłębie 2:1 (M. Terrazzino 84, 90+4 – F. Starzyński 6-z karnego)
Górnik Łęczna – Lech 1:1 (J. Gol 79 – J. Amaral 18)
Raków – Pogoń 0:0
Legia - Stal 1:3 (M. Wieteska 42 - M. Sitek 43, F. Piasecki 45+1, M. Żyro 81)
Wisła Kraków - Cracovia 1:0 (Y. Yeboah 52)

Tabela

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
Liverpool za burtą europejskich pucharów. W grze wciąż trzej Polacy
Pusty tron w Lidze Mistrzów. Dlaczego Manchester City nie obroni tytułu?
Liga Mistrzów. Znamy pary półfinałowe i terminy meczów
Xabi Alonso - honorowy obywatel Leverkusen
Manchester City - Real. Wielkie emocje w grze o półfinał Ligi Mistrzów, zdecydowały karne