Rasistowskie ataki na piłkarzy Anglii w Budapeszcie. FIFA zajmie się sprawą

FIFA zapowiedziała podjęcie "odpowiednich kroków" w związku z rasistowskimi incydentami, do których doszło podczas rozgrywanego w Budapeszcie meczu eliminacji mistrzostw świata Węgry-Anglia.

Publikacja: 03.09.2021 16:38

Raheem Sterling został przez kibiców obrzucony kubkami

W czwartek na stadionie Puskás Aréna w Budapeszcie reprezentacja Węgier podejmowała zespół Anglii w meczu eliminacji do mistrzostw świata. Do przerwy był bezbramkowy remis, w drugiej połowie wicemistrzowie Europy podkręcili tempo i zdobyli cztery bramki, nie tracąc żadnej. Na listę strzelców wpisali się Raheem Sterling, Harry Kane, Harry Maguire i Declan Rice.

"FIFA podejmie odpowiednie kroki, gdy tylko otrzyma raport meczowy dotyczący wczorajszego spotkania Węgry-Anglia" - czytamy w komunikacie.

Opisując mecz brytyjska prasa dużo miejsca poświęca zachowaniu węgierskich kibiców. Zwraca uwagę, że z trybun rzucane były przedmioty, a pod adresem angielskich zawodników padały rasistowskie obelgi i "małpie okrzyki". Część mediów ocenia, że dobra gra reprezentacji była najlepszą odpowiedzią na zachowanie rasistów.

Do incydentów, do których doszło na stadionie w Budapeszcie odniosła się Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej. "FIFA zdecydowanie odrzuca wszelkie formy rasizmu i przemocy oraz prezentuje bardzo wyraźną postawę braku tolerancji dla takich zachowań w piłce nożnej" - czytamy w oświadczeniu organizacji.

"FIFA podejmie odpowiednie kroki, gdy tylko otrzyma raport meczowy dotyczący wczorajszego spotkania Węgry-Anglia" - dodano.

W ostatnim czasie Węgrom nakazano rozegrać dwa spotkania bez udziału publiczności, ale kara nałożona przez UEFA nie dotyczyła meczu z Anglią, ponieważ spotkanie odbywało się w ramach rozgrywek FIFA.

Rasistowskie ataki potępił premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

W przyszłym tygodniu w środę reprezentacja Anglii zmierzy się w eliminacjach mistrzostw świata z Polską, która w czwartek na Stadionie Narodowym pokonała Albanię 4:1.