Stokowiec odchodzi z Lechii

W najciekawszym meczu kolejki Lech i Pogoń strzeliły po jednej bramce. Piast wygrał z Górnikiem pojedynek o prestiż na Górnym Śląsku.

Aktualizacja: 30.08.2021 20:19 Publikacja: 29.08.2021 19:22

Trener Lechii Gdańsk Piotr Stokowiec

Sensacją kolejki jest jednak rezygnacja Piotra Stokowca z funkcji trenera Lechii. Po dziewiętnastu minutach spotkania z Radomiakiem w Gdańsku gospodarze prowadzili 2:0 i mogli myśleć o dopisaniu sobie trzech punktów. Być może skoncentrowali się na tych rachubach, a nie na grze, bo w drugiej połowie stracili dwa gole i punkty.

Radomiak przywiózł już remis z Poznania, pokonał Legię i Wartę, teraz dodał kolejny punkt i pewnie już nikt nie patrzy nań, jak na beniaminka, którego łatwo pokonać.

Remis w takich okolicznościach jest dla Lechii przykrą niespodzianką, ale raczej nie powinien stać się powodem dymisji trenera, jak podaje klub „za porozumieniem stron". Piotr Stokowiec pracował w Gdańsku od marca 2018 roku.

To długo, jak na standardy Lechii w ostatnich sezonach. Drużyna prowadzona przez niego była liderem ekstraklasy, zdobyła Puchar Polski i Superpuchar. Stokowiec wraz ze swoim stałym asystentem Łukaszem Smolarowem tworzą od lat jedną z najciekawszych i najbardziej twórczych par trenerskich w Polsce. Gdzie indziej powinni ich przyjąć z otwartymi rękami.

Nie rozczarował przebój kolejki. W Poznaniu, mimo wielu prób piłkarzy Lecha i Pogoni długo nie padały bramki. Ich brak wynagrodziły kibicom emocje z ostatnich minut. W 85. po akcji zapoczątkowanej przez wracającego do Pogoni po czternastu (!) latach szczecinianina Kamila Grosickiego bramkę strzelił Luka Zahovic.

Lech ma teraz tak silną kadrę, że trener Maciej Skorża mógł sobie pozwolić na rozpoczęcie gry bez Pedro Tiby. Portugalczyk wszedł dopiero po przerwie i kolejny raz pokazał ile znaczy dla Lecha. Bardzo dobrą grę przypieczętował golem w doliczonym czasie. Rzut wolny dla Lecha wykonywał bramkarz Mickey van der Hart, odegrana głową piłka trafiła do Tiby, który strzelił między obrońcami, ratując Lechowi remis.

W „derbach" Górnego Śląska Piast wygrał w Zabrzu po bramce Patryka Sokołowskiego, strzelonej głową po rzucie rożnym. W Górniku nie wystąpił Lukas Podolski, zakażony koronawirusem. Z pięciu meczów zabrzanie wygrali dwa, a trzy przegrali. Praca Jana Urbana na razie przynosi gorsze efekty od oczekiwanych.

Z kolei na Dolnym Śląsku zespół z Wrocławia pokonał Zagłębie 3:1. To pierwsze zwycięstwo Śląska w Lubinie od dziesięciu lat. Zagłębie poniosło drugą porażkę z rzędu, a straciło w tych meczach siedem bramek. Śląsk trenera Jacka Magiery awansował na trzecie miejsce w tabeli. Prowadzi Lech przed Pogonią.