Reprezentacja Polski na mistrzostwach świata wygrała tylko jeden mecz - ostatni z Japonią 1:0. Odpadnięcie z fazy grupowej spowodowane zostało przez dwie wcześniejsze porażki - z Senegalem 1:2 i z Kolumbią 0:3.

"Okazało się, że drużyna nie była optymalnie przygotowana pod względem mentalnym do skali trudności jaka występuje podczas mundialu" - czytamy w raporcie, przygotowanym przez sztab Adama Nawałki.

Jak zaznacza Onet.pl prezes PZPN Zbigniew Boniek powiedział, że upublicznienie raportu związane jest z zamieszaniem, powstałym wokół reprezentacji po zakończeniu mundialu.

- Wobec sporego zainteresowania opinii publicznej, a także części mediów, upatrujących w raporcie jakichś niezdrowych emocji, zdecydowaliśmy się raport sztabu reprezentacji opublikować. Chciałbym podkreślić, że Polski Związek Piłki Nożnej nie ma niczego do ukrycia. Jak wszyscy chyba zauważyli, od prawie sześciu lat prowadzimy otwartą politykę, potrafimy cieszyć się zwycięstwami, ale i też zmierzyć się z porażką - powiedział Boniek w rozmowie z portalem Łączy Nas Piłka. Wyjaśnił przy tym, że "jeszcze żaden raport nie wyjaśnił do końca w sposób jednoznaczny przyczyn porażki czy też zwycięstwa jakiejkolwiek drużyny".

Boniek zaapelował również, aby zamiast koncentrować się na były selekcjonerze, poświęcić więcej uwagi nowemu trenerowi kadry Jerzemu Brzęczkowi oraz przygotowaniom drużyny do rywalizacji w Lidze Narodów. 

- Mamy teraz nowego selekcjonera reprezentacji Polski, nowy sztab szkoleniowy drużyny narodowej, nowe cele sportowe i wyzwania - zauważył.

Pełna treść raportu do pobrania w pliku PDF.