W niemieckich mediach pojawiły się dziś doniesienia o łapówkach i układach biznesowych, które pojawiły sie przy wyborze organizatorów piłkarskich mistrzostw świata.

Łapówki dla członków FIFA

Dziennikarze niemieckiej telewizji ARD dotarli do relacji byłej pracownicy odpowiedzialnej za kandydaturę Kataru Phaedrą Almajid. Kobieta poinformowała, że trzech funkcjonariuszy FIFA przyjęło po 1,5 miliona dolarów łapówki za poparcie Kataru w roli gospodarza mistrzostw świata w 2022 roku. Wysocy rangę działacze pochodzą z Nigerii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Kamerunu.

Jeden z członków komitetu wykonawczego FIFA potwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że w czasie wyboru organizatorów mundialu, w tle przeprowadzano interesy z przedsiębiorstwami z Kataru i Rosji.

Dodatkowo autorzy materiału dotarli do informacji, że afrykańscy działacze FIFA otrzymują z centrali ogromne pieniądze, które nie są później dokumentowane. Dziennikarze łączą te doniesienia z zaplanowanym na ten miesiąc głosowaniem w sprawie wyboru nowego szefa FIFA. Prezes Sepp Blatter został zapewniony, że afrykańscy działacze będą głosowali za jego reelekcją.

Dziennikarze telewizji ARD mieli problemy w czasie realizacji swojego materiału. Będąc w Katarze, zostali zatrzymani przez służby bezpieczeństwa. Pracowników przesłuchano, a materiał przez nich nagrany został zniszczony.