Blatter swoją rezygnację ogłosił na konferencji prasowej w Zurychu. Szef federacji powiedział, że mimo wygranych wyborów, nie czuje wsparcia ze strony przedstawicieli światowej piłki. 

- Przemyślałem moją prezydenturę i czas, który spędziłem w FIFA. Jestem bardzo związany z federacją i jej sprawami. To wszystko jest mi bardzo bliskie, dlatego podjąłem taką decyzję. Zostanie zwołany kongres FIFA, najszybciej jak to możliwe, by wybrać mojego następcę. Nie wystartuję w tych wyborach - powiedział Blatter

- Najważniejsza jest dla mnie FIFA i piłka nożna na całym świecie - dodał.

Dwa dni przed kongresem FIFA szwajcarska policja zatrzymała w Zurychu ośmiu wysokich rangą działaczy FIFA pod zarzutami udziału w procederze korupcyjnym. We wtorek do grona podejrzanych dołączył sekretarz generalny Jerome Valcke. Valcke, najbliższy współpracownik prezydenta federacji, przelał w 2008 r. 10 mln USD na rachunek zarządzany przez byłego wiceprezydenta FIFA Jacka Warnera - informował dziś dziennik "New Jork Times".

Blatter również objęty był dochodzeniem prowadzonym przez amerykański wymiar sprawiedliwości - poinformował dziennik "New York Times".

"Kilku pragnących zachować anonimowość funkcjonariuszy amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości przyznało, że próbowali uzyskać wsparcie niektórych działaczy FIFA, aby wszcząć dochodzenie przeciwko Blatterowi" - napisała gazeta.

79-letni Blatter kierował światową federacją od 1998 roku. Wybory nowego prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej odbędą się na nadzwyczajnym kongresie FIFA między grudniem 2015 a marcem 2016 roku - poinformował przewodniczący komisji kontroli FIFA Domenico Scala.

Zastanawiam się, co się stało przez 4 dni, że Blatter podał się dymisji. Wydaje mi się, że było to coś mocniejszego, coś poważnego. Aż boję się powodu, dla którego Blatter zrezygnował, on nigdy nie odpuszczał – powiedział w „Kropce nad i” Zbigniew Boniek, szef PZPN.

 

Nie wiemy jaka jest prawdziwa przyczyna dymisji, może zrezygnował, żeby się go nie dotykali.
Tego może się niedługo dowiemy. Dziś nikt nie był przygotowany na odejście Blattera. Od dwóch lat
atmosfera wkoło Blattera jest gęsta, to nie stało się w kilka dni, ale dzisiejsza decyzja jest zaskakująca. Dla FIFA to wielki chaos i początek lawiny. Federacja jest ogromną organizacją, która obecnie nie ma szefa – dodał prezes PZPN.

 

- Decyzja trudna, odważna i dobra - napisał w specjalnym komunikacie prezydent UEFA Michel Platini. 

Rezygnacja Seppa Blattera nie jest niespodzianką (patrz komentarz w „Rzeczpospolitej” po jego wyborze), ale chyba nikt nie spodziewał się, że nastąpi tak szybko - komentuje Mirosław Żukowski