Mastopeksja z implantami to coraz częściej wykonywany przez kobiety zabieg?

Tak. Biust z wiekiem traci swój kształt, jędrność i sprężystość. Tkanka gruczołowa i tłuszczowa piersi zachowuje swoją formę dzięki skórze i więzadłom Coopera (pasma tkanki łącznej biegnące z powięzi głębokiej przez gruczoł do skóry). Grubość i jakość skóry przyczynia się do zachowania kształtu piersi. Na to decydujący wpływ ma wiek, zmiany hormonalne, czynniki fizyczne (grawitacja) oraz stany powodujące zwiększenie objętości piersi – wzrost wagi ciała lub ciąża. Cienka, nieelastyczna skóra nie jest w stanie utrzymać piersi, a więzadła Coopera wydłużają się, powodując ptozę czyli opadanie piersi. Niestety ćwiczenia fizyczne czy kremy nie spowodują, że piersi znów będą jędrne i napięte. Jedynym wyjściem jest zabieg operacyjny.

Co możemy osiągnąć dzięki tej łączonej operacji?

Jeżeli nie chcemy dodawać objętości piersi i wypełniać ich w górnej części, a zależy nam tylko na poprawieniu kształtu i jędrności, możemy skorzystać z zabiegu podniesienia piersi zwanego mastopeksją https://www.drdebski.pl/zabiegi/podniesienie-piersi/ lub liftingiem piersi https://www.drdebski.pl/zabiegi/podniesienie-piersi/. Wskazaniem do tego zabiegu są najczęściej dość słabo wypełnione, obwisłe piersi – niejednokrotnie również niesymetryczne. Celem operacji jest ich ukształtowanie i uniesienie. Często lifting piersi możemy połączyć z wszczepieniem implantów. Dzięki takiemu rozwiązaniu jednocześnie powiększamy piersi, łatwiej korygujemy występujące asymetrie, nadajemy piersi większą jędrność i bardziej wypełniamy jej górną część uzyskując tzw. efekt push-up. Dodatkowo zastosowanie implantów pozwala cieszyć się jędrnym kształtem piersi na dłużej, ponieważ w przeciwieństwie do zabiegu samej mastopeksji piersi mniej poddają się sile grawitacji. Podobnie, jak przy zabiegu powiększania piersi wspólnie z pacjentką wybieramy kształt i wielkości implantu przed zabiegiem.

Jak przebiega operacja?

Każdą pacjentkę należy traktować indywidualnie, ponieważ każde ciało jest inne. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 2-3 godzin. Zabieg mastopeksji z implantami polega na wszczepieniu implantu piersi a następnie wymodelowaniu i uniesieniu piersi. Dodatkowo usuwa się nadmiar skóry, który powstaje w dolnej części piersi. Podczas zabiegu przeniesiona zostaje również brodawka wraz z jej otoczką, która niejednokrotnie jest zmniejszana. Po zakończeniu kształtowania piersi powstałe rany zeszywa się zakładając kilka warstw szwów w wchłanialnych aby uzyskać optymalną, prawie niewidoczną bliznę. Następnie na zeszyte rany zakładane są opatrunki i specjalny biustonosz modelujący. Bardzo rzadko umieszcza się pod skrą dreny, które usuwane są zwykle kolejnego dnia. Kontrola następuje około tygodnia po operacji – szwy są rozpuszczalne więc wchłaniają się samoistnie. Pacjentka zostaje w szpitalu jedną dobę. Po operacji ważny jest odpowiednia pielęgnacja blizny. Stosuje się taping, czyli naklejanie specjalnych plastrów na bliznę, masaż opuszkowy blizn, żele lub plastry silikonowe a w niektórych przypadkach laseroterapię.
Przez pierwsze dni trzeba zadbać o higienę rany i ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Okres całkowitego powrotu do zdrowia wynosi przeważnie do dwóch tygodni. W okresie 2-3 miesięcy po operacji należy nosić specjalny biustonosz podtrzymujący, który dodatkowo zapewnia komfort i poczucie bezpieczeństwa, łagodzi ból, przyspiesza gojenie się ran i modeluje kształt piersi. Do 12 miesięcy należy unikać sauny, solarium oraz intensywnego opalania.

Czy po zabiegu blizna jest widoczna?

Chirurgia plastyczna to nie magia. Po każdej, nawet najmniejszej ingerencji chirurgicznej zostaje blizna, a zadaniem chirurga jest dbałość o to, by była ona jak najmniej widoczna. Bez względu na wymagane cięcie, zabieg liftingu piersi przeprowadzany jest tak, aby blizna mogła zostać ukryta pod stanikiem lub strojem kąpielowym. Cięcie chirurgiczne w przypadku małego stopnia opadania piersi najczęściej przebiega wokół otoczki. Przy bardziej opadających piersiach cięcie przedłużane jest pionowo w dół i ewentualnie poziomo na boki w obrębie fałdu podpiersiowego. Powstała blizna ma wówczas kształt tzw. kotwicy. Przebieg cięcia zawsze omawiam razem z pacjentką. Po roku od operacji blizna powinna zblednąć i być mało widoczna. W przypadku małego stopnia opadania piersi można uniknąć zabiegu podniesienia, a ten sam efekt uzyskać poprzez włożenie odpowiednich implantów, które podniosą gruczoł wraz z brodawką i otoczką, a piersi staną się jednocześnie bardziej jędrne. Dzięki temu unikniemy blizn w obrębie piersi. Warto tę możliwość skonsultować z chirurgiem podczas wizyty.

Materiał Promocyjny