Kiedy przydaje się wycena?

Zanim zajmiemy się kwestią ‘jak wycenić mieszkanie’, warto poznać cel w jakim to w ogóle robimy. Powodów jest kilka, jednak najczęściej związana jest z momentem, gdy dana nieruchomość ma zmienić właściciela. Ustala się jej realną wartość po to, aby stworzyć podstawę ofertową. Cena ofertowa jest zazwyczaj o ok. 10% wyższa od ceny transakcyjnej, czyli kwoty, którą uzyskamy ze sprzedaży. Podejmują się tego zarówno deweloperzy, osoby prywatne, jak i instytucje publiczne/ urzędowe, zobligowane do tego w wyniku działań prawnych. Sytuacja ma miejsce na przykład w przypadku dostania spadku, darowizny czy zeznania majątkowego. W przypadku wyceny na własny użytek można spróbować zabrać się do tego samodzielnie, jednak przy bardziej skomplikowanych procesach warto poradzić się rzeczoznawcy. 

Co ma wpływ na wartość mieszkania?

Pozornie łatwa kwestia jaką jest określenie ceny za daną nieruchomość wcale takową nie jest. Aby odpowiedzieć na pytanie jak prawidłowo wycenić mieszkanie należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mają na to wpływ. Najważniejszym z nich jest oczywiście metraż, rok budowy i stan lokalu. Nowe budownictwo jest oczywiście droższe, a cena rośnie z każdym kolejnym metrem powierzchni. Nie zapominajmy także o aspekcie technicznym: rozkład pomieszczeń, standard wykończenia czy stan techniczny. Szczególnie w dużych miastach np. Warszawa, Poznań, Wrocław kluczowa jest lokalizacja. Przejechanie całego miasta w godzinach szczytu zajmuje sporo czasu i na dłuższą perspektywę może być naprawdę kłopotliwe. Czasem trudno przewidzieć co i w jakim stopniu będzie miało wpływ na wartość nieruchomości.

Jaka wycena jest najlepsza?

Podobnie jak duża jest ilość czynników o których musimy pamiętać przy wycenie nieruchomości, wiele jest również na to sposobów. Jeśli zastanawiamy się jak wycenić mieszkanie na własne potrzeby -kupno/ sprzedaż możemy rozpocząć to od działań na własną rękę. Zazwyczaj wiąże się to z przeglądaniem portali internetowych z innymi ogłoszeniami w podobnym stanie, powierzchni, lokalizacji i na tej podstawie próbujemy ustalić swoją cenę. Należy jednak pamiętać, że są to działania ‘na oko’, często podparte bardzo subiektywną oceną. Są również wyceny online, jednak jeśli zależy nam na profesjonalnym podejściu do tematu warto zlecić to rzeczoznawcy. Wiąże się to oczywiście z kosztami, jednak zyskujemy pewność konkretnej ceny. Taki operat daje solidny argument do negocjacji, a także niekiedy jest niezbędny do podjęcia jakichkolwiek decyzji -wzięcia kredytu, otrzymania spadku. Jak wycenić mieszkanie? Tutaj liczy się jakość!

Materiał Promocyjny