Zastosowania drzwi przesuwnych

 

Zastosowanie w mieszkaniu drzwi przesuwnych pozwala przede wszystkim na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Rozwiązanie to sprawdzi się zatem w bardzo wielu sytuacjach – na przykład tam, gdzie wejście do pokoju znajduje się w wąskim korytarzu lub po prostu w małych mieszkaniach, gdzie każdy centymetr kwadratowy wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Ciekawym pomysłem mogą być drzwi rozsuwane we wnękach – tym sposobem można stworzyć idealną przestrzeń do przechowywania, szafę, skrytkę, spiżarnię, ukryć półki na buty, nieużywany na co dzień sprzęt sportowy itp. Za pomocą drzwi składanych można także optycznie rozdzielić przestrzeń; na przykład salon od części sypialnej. Można w ten sposób stworzyć także przepierzenie. Takie drzwi są łatwe w montażu, lekkie, ciche (nie da się nimi trzaskać), niektóre modele zapewniają dopływ światła. Ponadto na rynku znaleźć można tak szeroką gamę modeli, że z pewnością uda się dobrać optymalny wariant, który będzie stanowił dopełnienie aranżacji.

 

Rodzaje drzwi rozsuwanych

 

Drzwi rozsuwane można podzielić przede wszystkim na naścienne i chowane w ścianę. Drzwi rozsuwane naścienne – jak sama nazwa wskazuje – działają dzięki zamontowanym na ścianie prowadnicom, czasem takie prowadnice montuje się także na suficie. Na tzw. wózkach przesuwa się skrzydło, chcąc zamknąć drzwi. Myśląc o takim naściennym systemie, wiele osób zadaje sobie pytanie o estetykę takiego rozwiązania. Bez obaw – wszystko schowane jest pod specjalnymi maskownicami, które zapewniają nienaganny wygląd drzwi wraz z ich systemem. Jeżeli zaś chodzi o drzwi rozsuwane, chowane w ścianę, to sprawa wygląda nieco inaczej. Trzeba wówczas odpowiednio przygotować ścianę, w której będą się chować drzwi, a mianowicie umieścić w niej kasetę. Nie trzeba jednak ingerować w konstrukcję ściany. Można na przykład dostawić ściankę karton-gips i umieścić kasetę pomiędzy nią a właściwą ścianą.

 

Drzwi przesuwne chowane w ścianę – wady i zalety

 

Niewątpliwą zaletą drzwi, chowanych w ścianę, jest wysoki poziom estetyki. Nie potrzeba wówczas żadnych maskownic, a cały system schowany jest w ścianie. Ponadto drzwi przesuwne przyczyniają się do zwiększenia stopnia energooszczędności domu – wystarczy, że mają przeszklenia i pozwalają na przenikanie do pomieszczenia światła naturalnego. Dodatkowo drzwi przesuwne – czy to chowane w ścianie, składane, harmonijkowe czy rozsuwane – optycznie powiększają przestrzeń. Umieszczone na przykład pomiędzy salonem a kuchnią mogą stworzyć dużą przestrzeń po ich otwarciu, zamknięte oddzielają zaś te dwie strefy.

Wadą drzwi przesuwnych, chowanych w ścianie, jest z pewnością konieczność ingerowania w konstrukcję ściany – trzeba w niej bowiem umieścić kasetę. Na takie drzwi warto się zatem decydować już na etapie budowy lub przeprowadzania w domu prac remontowych.

 

Drzwi przesuwne naścienne – wady i zalety

 

Niewątpliwą zaletą tego typu drzwi jest łatwość montażu. Nie potrzeba nawet wielkich umiejętność czy doświadczenia, żeby spokojnie poradzić sobie z samodzielnym montażem. Nie ma konieczności ingerowania w konstrukcję ściany. Na ten wariant drzwi można się zatem zdecydować na każdym etapie – nawet gdy zapragniemy zmiany po remoncie czy wykończeniu domu. Jest to doskonały sposób, by zyskać trochę wolnej przestrzeni i jednocześnie odmienić wnętrze nowym skrzydłem drzwiowym. Wadą tego rozwiązania jest to, że na ścianie, na którą drzwi się przesuwają, nie można umieszczać żadnych mebli – uniemożliwiałoby to przesuwanie się skrzydła po zamontowanych na ścianie prowadnicach. Widoczne na ścianie maskownice również mogą nie wszystkim się spodobać, mimo iż są wykonane w sposób estetyczny i ukrywają prowadnice.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi rozsuwane?

 

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wymiar i odpowiednio dobrać skrzydło do otworu drzwiowego. Drzwi rozsuwane, harmonijkowe czy składane występują bowiem w różnych rozmiarach. Kolejnym aspektem jest sposób montażu. Jeżeli właścicielowi zależy na zyskaniu miejsca i przestrzeni (na przykład na postawienie mebla), to lepiej zdecydować się na drzwi przesuwne, chowane w ścianie. Jeżeli zaś kłopot sprawia mała ilość miejsca na otwieranie tradycyjnych drzwi, to znacznie lepszym rozwiązaniem będą drzwi naścienne. Ważnym aspektem jest również surowiec, z jakiego drzwi są wykonane – może to być materiał PCV, jak również drewno, szkło czy płyta wiórowa. Trzeba zwrócić uwagę także na design – drzwi powinny być dopasowane do całości aranżacji. Ponadto – jeżeli zależy nam na dopływie światła naturalnego do wnętrza – wybierać należy modele z przeszkleniami.

Materiał Promocyjny