Co nie powinno się znaleźć w planie miejscowym?

Ustanowienie w planie miejscowym ochrony drzew w sposób odmienny niż w ustawie o ochronie przyrody jest niezgodne z przepisami. Problematyczne jest również wyznaczenie drogi wewnętrznej na prywatnych gruntach. Właściciel może się bronić wnosząc skargę do sądu administracyjnego.

Publikacja: 09.06.2023 02:00

Co nie powinno się znaleźć w planie miejscowym?

Foto: Adobe Stock

Planując inwestycję, musimy w pierwszej kolejności ustalić, czy będzie ona zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Plan miejscowy to akt prawa miejscowego, w którym ustala się przeznaczenie terenu oraz określa sposoby zagospodarowania i zabudowy. Zdarza się jednak, że w planie miejscowym znajdą się postanowienia, które nie powinny się w nim znaleźć, a które uniemożliwiają nam korzystanie z nieruchomości w taki sposób, w jaki planowaliśmy. Taka sytuacja może pojawić się w przypadku, w którym na naszej działce rośnie drzewo, którego miejscowy plan zakazuje usuwać, a które koliduje z planowaną inwestycją. Jeszcze trudniejszą sytuacją jest wyznaczenie na obszarze naszej nieruchomości ogólnodostępnej drogi wewnętrznej.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą