Obowiązkowy audyt energetyczny i kontrola budynku

Kupujący lokal lub wynajmujący go, dzięki dołączonemu do umowy dokumentowi, dowie się jakie jest w nim zapotrzebowanie na energię. System ogrzewania lub klimatyzacji w budynku będzie sprawdzany podczas kontroli.

Publikacja: 28.04.2023 02:00

Obowiązkowy audyt energetyczny i kontrola budynku

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik SM Sławomir Mielnik

28 kwietnia wchodzi w życie ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.1 (dalej: nowelizacja). Zmiany jakie wprowadza mają podnieść znaczenie świadectwa charakterystyki energetycznej oraz utrudnić zdobycie go w sposób nierzetelny, czy niezgodny z przepisami ustawy. Jak wynika ze stanowiska Ministerstwa Rozwoju i Technologii2 celem nowelizacji, jest „promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii”.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?