Nauka jako remedium na dezinformację

Zapraszamy do udziału online w bezpłatnej konferencji naukowej „Nauka jako remedium na dezinformację” w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”, kierowanej do ekspertów ze środowisk naukowych, akademickich, medycznych, psychologii społecznej, nowoczesnych technologii w zakresie medycyny, mediów oraz innych osób zainteresowanych tą tematyką.

Publikacja: 14.04.2023 12:00

Nauka jako remedium na dezinformację

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym konferencji

Konferencja odbędzie się 25 kwietnia 2023 roku, w godzinach 10:00 – 16:00 w Hotelu Marriott Warszawa Centrum. Udział online nie wymaga rejestracji, a zapis video na żywo dostępny będzie na stronie Projektu: www.medfake.pl.

Wydarzenie będzie stanowić́ interdyscyplinarną platformę̨ wymiany informacji, łączącą medycynę, psychologię społeczną oraz nowoczesne technologie. Podczas konferencji przedstawione zostaną wyniki badań w ramach zagadnień związanych z postawami wobec dezinformacji, medycznych fake newsów, potrzeb edukacyjnych w społeczeństwie i potencjalnych rozwiązań cyfrowych oraz prawnych.

Choroby zakaźne stanowią jedno z wielu wyzwań, z którymi mierzą się społeczeństwa na całym świecie. Szczepienia, stanowiące skuteczne narzędzie profilaktyki, stały się przedmiotem ataku, a naukowcy stali się obiektem hejtu. Jak dyskutować o zdrowiu? Co możemy zrobić by czuć się bezpieczni również w sieci? Czy nasze dane, w tym dane zdrowotne są chronione? Czy cyber-bezpieczeństwo możemy odnosić również do zdrowia? Budowanie zaufania do szczepień ochronnych jest procesem długotrwałym i wymagającym zaangażowania ze strony różnych grup społecznych. Wiele treści dostępnych w przestrzeni publicznej opartych jest na manipulacji informacyjnej, zorientowanej na wywołanie reakcji emocjonalnej i obniżeniu zaufania do medycyny. Jak budować i rozwijać prawidłowe zachowania zdrowotne oraz umiejętność identyfikacji i krytycznej oceny nieprawd medycznych? Jakie są narzędzia wpływu społecznego i na co pozwalają? Co mówią najnowsze badania na ten temat? Jak rozmawiać z osobami, które wahają się w kwestiach szczepień? Jak budować odporność na dezinformację medyczną? Co zmieniać w procedurach, a co w konwersacjach z pacjentami i młodymi rodzicami, aby zwiększać prawdo-podobieństwo ich racjonalnych zachowań? Na te inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas konferencji.

Agenda:

10:00-10:30 Rejestracja uczestników
10:30-10:35 Uroczyste otwarcie, przemowa inauguracyjna
10:35-11:35 Współczesne zagrożenia dla zdrowia w świecie realnym i wirtualnym
11:35-11:50 Przerwa kawowa
11:50-12:50 Medycyna vs Internet – o nierównej walce z dezinformacją
12:50-13:10 Przerwa kawowa
13:10-14:10 Wpływ społeczny i szczepionki – o bardziej i mniej skutecznych sposobach zachęcania do zaszczepienia się
14:10-14:25 Przerwa kawowa
14:25-15:25 Szczepionka na dezinformację: broń w wojnie informacyjnej ze zorganizowanym przeciwnikiem?
15:25-15:45 Podsumowanie: Konferencja prasowa

Organizatorami jest konsorcjum uczelni: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Uniwersytet SWPS, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" Gospostrateg II. Podczas wydarzenia, równolegle, będzie się odbywała również konferencja prasowa, gdzie przekazane zostaną aktualne informacje, dotyczące tematyki szczepień ochronnych. Do udziału w konferencji prasowej zapraszamy dziennikarzy. Zgłoszenie wymaga przesłania prośby o akredytację dziennikarską.

Strona projektu: www.medfake.pl

Rejestracja i akredytacje dziennikarskie: konferencja@szczepienia-cmkp.pl

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym konferencji

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym konferencji

Konferencja odbędzie się 25 kwietnia 2023 roku, w godzinach 10:00 – 16:00 w Hotelu Marriott Warszawa Centrum. Udział online nie wymaga rejestracji, a zapis video na żywo dostępny będzie na stronie Projektu: www.medfake.pl.

Pozostało 92% artykułu
Nauka
Dlaczego wielu naukowców lubi lizać skały? Ig Noble rozdane
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Nauka
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Nauka
Przodkowie człowieka byli bliscy wyginięcia 900 tys. lat temu?
Nauka
Łazik z Indii, Chandrayaan-3, wylądował na Księżycu
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Nauka
Krokodyle niepokojąco wyczulone na płacz ludzkich niemowląt
Nauka
Park narodowy w Rwandzie. Zespół młodych goryli demontuje pułapki kłusowników