Jak uchwalić nagrody dla policji

Gmina chce docenić pracę policjantów i przekazać środki z budżetu gminy na nagrody. W tym celu chce przyjąć dwie uchwały – w sprawie zmiany uchwały budżetowej gminy (dział 754, rozdział 75405 i paragraf 2300) – i w sprawie przekazania środków dla policji. Czy od strony proceduralnej będzie to właściwe postępowanie – pyta radny.

Publikacja: 31.10.2023 02:00

Jak uchwalić nagrody dla policji

Foto: AdobeStock

Przekazanie środków to wydatek budżetu. Jak postanowiono w art. 212 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych uchwała budżetowa określa łączną kwotę planowanych wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyodrębnieniem wydatków bieżących i majątkowych. Wydatki w budżecie są ujmowane z uwzględnieniem przepisów w zakresie klasyfikacji budżetowej, tj. rozporządzenia z 2 marca 2010 r. ministra finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, tj. z zastosowaniem tzw. podziałek klasyfikacji budżetowej. W pytaniu określono te podziałki jako dział 754 (bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa), rozdział 75405 (komendy powiatowe policji) oraz paragraf 230 (wpłaty od jednostek na państwowy fundusz celowy). Warunkiem legalności wydatku nie jest tylko stosowanie odpowiednich podziałek klasyfikacji budżetowej, ale przede wszystkim usankcjonowanie wydatku w przepisach materialno-prawnych, wymaga tego art. 44 ust. 2 wspomnianej ustawy, gdzie postanowiono, że jednostki sektora finansów publicznych dokonują wydatków zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Nieruchomości
Jak wybudować domu do 70 m2? Jakie formalności, dokumenty, warunki zabudowy